Florentina a făcut baremul! Aur la triplusalt!

Vești bune pentru atletismul hu­ne­dorean și confirmări pentru un sezon competițional care se anunță unul bun. În cadrul primei reuniuni atletice din cadrul etapei finale a Campio­na­tului Național indoor pentru seniori și tine­ret, atleta Florentina Iușco (foto) a cu­cerit medalia de aur în proba de triplu­salt, cu o performanță de 14 m și 15 cm.

O medalie de bronz
Cu acest rezultat, sportiva a obținut și baremul de calificare la Campionatele Europene de atletism în aer liber de la Roma, programate la înce­pu­tul lunii iunie. Florentina Iușco are baremul de calificare pentru competiția de la Roma și în proba ei preferată, săritura în lungime.
Un alt atlet devean, Andrei Dorin Rusu, a cucerit medalia de bronz la 1.500 m, probă pe care a ter­mi­nat-o în 4:00,30, iar Eric Rus s-a cla­sat pe locul 14 în ace­eași probă. Adelin Pop, le­gi­ti­mat la SCM Deva-CSU Arad, a ter­mi­nat proba pe locul 10, iar Andrei Marian (dublă legi­ti­mare SCM Deva-CSM Constanța) a terminat pe locul șase în finala de la 60 m la întrecerile de la București.