Finala Campionatului Naţional de Judo „Under 13” s-a desfãşurat la Deva

Cristina Ghenea

În acest weekend, la Sala Sporturilor din Deva a avut loc finala Campionatului Naţional de Judo „Under 13”, campionat dedicat copiilor cu vârste de până la 13 ani. La competiţie au luat parte 50 de cluburi din toată ţara, cu 356 de judoka, printre care şi 11 deveni – opt de la CSS Deva, antrenaţi de Daniel Gârbovean, iar trei de la Clubul Sakura, pregătiţi de Crinel Marieş şi Constantin Vasiliu.
Pe parcursul celor două zile de întreceri, amatorii de judo, prezenţi la Sala Sporturilor, au avut prilejul să vadă lupte spectaculoase pe tatami, deşi era vorba doar de copii.
Dintre sportivii hunedoreni, cel mai bine s-a clasat deveanca Diana Tămaş, care s-a situat pe locul cinci la probele individuale, categoria 52 kg., în timp ce judoka de la CSS Deva s-au clasat pe locul şapte, la probele pentru echipe. „Ţinta noastră a fost de a obţine una sau două medalii la acest campionat, însă deocamdată, a rămas un obiectiv nerealizat”, a declarat Daniel Gârbovan, antrenorul CSS Deva.
Finala Campionatului Naţional U`13 a fost organizată de Asociaţia judeţeană de Judo Hunedoara, din care fac parte CSS Deva, SCM Deva şi Clubul Sportiv Sakura, în colaborare cu Federaţia Română de Judo şi Direcţia pentru Sport şi Tineret Hunedoara.