FC Hunedoara – Europa Alba Iulia 4-0. Au dat tonul la show, dar și cu bâta-n baltă

fotbalCiprian Marinuț

Cu un om în plus pe teren încă din minutul 13, FC Hunedoara a făcut instrucție cu Europa Alba Iulia, câștigând cu 4-0 (2-0), meciul disputat, azi, pe Stadionul „Michael Klein”. Din păcate, pe final, alb-albaștrii l-au pierdut pe Trășcan care a fost eliminat pentru injurii la adresa arbitrului.

Misiune ușurată de adversari

Trupa lui Marius Opric a început în viteză duelul cu Europa Alba Iulia, iar oaspeții au călcat strâmb în minutul 13. Flavius Băd a văzut cartonașul roșu după o intrare dură la mijlocul terenului asupra lui Cuciula, iar superioritatea hunedorenilor s-a accentuat datorită omului în plus în teren. Primul gol a picat în minutul 36, după un asediu prelungit, când Făgărășanu a reluat în vinclu centrarea lui Pepenar. Făgărășanu și-a trecut n cont dubla cu două minute înainte de pauză, când atacantul hunedorean a reluat din doi metri după o fază lucrată pe banda dreaptă de Vârtan și R. Cristian. Trupa mutată recent în județul Arad a fost pusă la podea în minutele 61 și 62. Pepenar (61) a reluat sub bară după o nouă fază lucrată de R. Cristian și Vîrtan și scorul a devenit 3-0. Apoi, Suciu (62) a demonstrat că are stofă de golgheter și a majorat diferența la 4-0. Din păcate, pe final, Trăşcan (80) a fost eliminat, pentru injurii aduse arbitrului și va absenta cel puțin o etapă din angrenajul echipei hunedorene.