Eşec fãrã antrenori

Handbalistele de la Cetate Deva au suferit a doua înfrângere consecutivă în campionat, pierzând cu 29-25 (14-10) partida din deplasare cu HCM Baia Mare. Antrenorii Sabin Dacău şi Ioan Mătăsaru au fost demişi înaintea meciului, iar formaţia a fost „dirijată” de pe banca tehnică, de finanţatorul Marian Muntean.
Doar 13 minute
Cetate Deva a ţinut pasul cu adversarele doar în primele 13 minute, în care s-a mers cap la cap şi s-a ajuns la scorul de 3-3. HCM s-a desprins apoi treptat, ajungând la 11-6 (min. 25). Cetate a mai dres busuiocul pe finalul primei reprize, astfel că la pauză, diferenţa a fost de doar patru goluri, 14-10. Actul secund a consemnat mărirea ecartului în favoarea gazdelor, care s-au distanţat şi la şapte goluri (23-16, min. 46). HCM şi-a permis luxul de a rula şi rezervele în ultimele minute, iar diferenţa finală a fost egală cu cea de la pauză, de doar patru goluri: 29-25.
Acuză arbitrajul
Marian Muntean, finanţatorul echipei Cetate Deva, susţine că o parte din vina pentru eşec aparţine arbitrelor Cristina Năstase (Galaţi) şi Simona Stancu (Buzău). „I-am lăsat pe cei doi antrenori acasă, să mediteze la modul cum s-a pregătit echipa până acum, dar şi pentru că au avut ceva probleme personale. Am fost în joc în primele 20 de minute ale partidei, iar dacă eram arbitraţi de o brigadă competentă, poate altfel era deznodământul. Tind să cred că arbitrele nu au fost rău intenţionate, dar că nu ştiu mai mult. La un moment dat, ne-au dat două eliminări şi am rămas în patru jucătoare, când eram la egalitate, şi s-a rupt jocul. Am intrat la pauză la minus patru, iar acolo s-a terminat tot”, a spus Muntean. (C. Marinuţ)