Două medalii pentru atleţii deveni la naţionalele de juniori I

2. Atletism 31 iulie - pagina 11Ovidiu Mănăstire

Sportivii Denisa Bota şi Bogdan Sitoianu, legitimaţi la clubul CNS Cetate Deva, au cucerit două medalii în finala campionatului naţional de atletism pentru juniori I, desfăşurată sâmbătă şi duminică la Piteşti. Bota a obţinut medalia de bronz în proba de 5.000 de metri, iar Sitoianu cea de argint la săritura în lungime.

S-a luptat cu adversare mai experimentate
Deşi se încadrează ca vârstă la nivelul juniorilor II, Denisa Bota a demonstrat că se poate lupta şi cu adversare mai experimentate. Astfel, eleva Corneliei Juratoni a făcut o cursă foarte bună în proba de 5.000 de metri, terminând pe locul 3 cu timpul de 17 minute, 58 de secunde şi 87 de sutimi. Proba a fost adjudecată de Maria Ifteni (CSM Oneşti – LPS Vaslui), în 17 minute, 16 secunde şi 83 de sutimi, în timp ce medalia de argint i-a revenit Gabrielei Doroftei (CSM Suceava), cu timpul de 17 minute, 34 de secunde şi 39 de sutimi. În aceeaşi cursă, o altă deveancă, Ioana Eftenoiu, a ocupat locul 11, ultimul, cu timpul de 21 minute, 22 de secunde şi 42 de sutimi.

Sitoianu, la doi centimetri de titlu
Proaspătul medaliat cu bronz la Campionatul European de juniori II, Bogdan Sitoianu, a fost aproape de titlul naţional la juniori I. Atletul pregătit de Mihai Luca s-a clasat pe locul 2, cu o săritură ce a măsurat 6,95 metri, mai scurtă cu doi centimetri decât câştigătorul probei, Marian Tănase (CSŞ 7 – Dinamo Bucureşti). Podiumul a fost completat de Mihai Chiorpec (Atletic Club Iacris), cu 6,93 metri. În aceeaşi probă, un alt atlet de la CNS Cetate Deva, Rareş Maier, s-a clasat pe locul 13, cu 4,98 metri. În proba feminină de săritura în lungime, Georgiana Timu, de la acelaşi club din reşedinţa judeţului, a ocupat locul 4, cu o săritură ce a măsurat 5, 40 metri.