Două medalii de aur pentru România la Jocurile Olimpice de Tineret Lausanne

Georgeta Popescu (foto) a fost de neînvins în proba feminină de monobob de la JOT 2020 şi după un parcurs fără greşeală pe pista naturală de bob Olimpia, ea a cucerit medalia de aur la această competiţie sportivă.

În finală, românca s-a impus în faţa Viktoriei Cernanskaş din Slovacia, a doua clasată şi a reprezentantei Germaniei, Celine Harms.
Eleva antrenorilor Cezar Georgian Popescu şi Silviu Dan Scurtu a avut o susţinere la nivel înalt, deoarece în tribune s-au aflat Thomas Bach, preşedintele Comitetului Internaţional Olimpic (CIO), Octavian Morariu, membru CIO pentru România, Mihai Covaliu, preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, George Boroi, secretarul general al COSR.
Georgeta Popescu este prima medaliată din istoria monobobului, iar această probă va fi olimpică la JO Beijing 2022.
În competiţia masculină, sportivul nostru Andrei Robert Nica (foto) a reuşit o nouă performanţă pentru delegaţia României. El a câştigat medalia de aur la monobob, titlu împărţit la egalitate cu germanul Alexander Czudaj, ambii finalizând competiţia cu timpul de 2:24.80, deşi după prima manşă Andrei Robert Nica s-a aflat pe locul secund.