Din victorie, în victorie

11 x 1 amical cns cetateCiprian Marinuţ

CNS „Cetate” Deva merge ceas în meciurile amicale de pregătire. Trupa antrenată de Marius Sîrbu s-a impus, ieri, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-0) în partida cu Performanţa Ighiu, ocupanta locului trei la finalul turului în aceeaşi serie în care activează şi echipa hunedoreană. Este a doua victorie consecutivă pentru CNS „Cetate”, după succesul cu 2-1 înregistrat la Cluj Napoca cu echipa de ligă secundă Universitatea.

Tari în defensivă şi pragmatici la finalizare
Formaţia din Alba a controlat primele 35-40 de minute ale jocului disputat la Sebeş, perioadă în care a fost superioară la posesie şi şi-a creat ocazii. În acest interval, trupa hunedoreană s-a apărat exact şi a trecut cu bine peste momentul psihologic al partidei, un penalti de care au beneficiat gazdele. Lovitura de pedeapsă a fost executată de S. Szekely în minutul 37, iar portarul Cobliş a reuşit să pareze şutul şi a menţinut scorul alb.
Reuşita goal-keeper-ului a dat curaj întregii echipe, astfel că hunedorenii au punctat în trei rânduri. Întâi a marcat Chelariu (min. 42) înainte de pauză, apoi au înscris Făgărăşanu (52) şi Ungureanu (71) – ultimul gol venind după o fază spectacol. Performanţa a redus din diferenţă prin juniorul Ghiunghiuş (75), proaspăt venit de la UTA Arad, fotbalist ce a marcat la debut în tricoul Performanţei. Trupa din judeţul Alba este la al doilea eşec consecutiv în amicale, precedentul fiind 0-1 cu Mureşul Vinţu, în vreme ce CNS „Cetate” are punctaj perfect, două victorii din două partide. Marius Sîrbu, antrenorul echipei CNS „Cetate”, s-a arătat mulţumit de joc şi a precizat că important va fi ca aceste succese din amicale să se repete şi în campionat. „Continuăm să creştem calitatea jocului şi să avem rezultate bune. Cred că suntem mai puternici, atât din punct de vedere fizic, cât şi al consolidării unor relaţii de joc. Un plus îl reprezintă noile achiziţii, dar şi atitudinea pozitivă a vechilor jucători din lot. Prin aceste victorii, echipa a câştigat moral şi încredere şi avem liniştea necesară să ne pregătim corespunzător. Important va fi ca aceste rezultate pozitive din meciurile test să se repete şi în jocurile oficiale din campionat”, a afirmat Marius Sîrbu. Următorul meci test al echipei CNS „Cetate” Deva va fi revanşa cu Performanţa Ighiu, care va avea loc sâmbătă, la Deva.

Performanţa Ighiu – CNS „Cetate”  Deva 1-3 (0-1)
Performanţa: R. Bodea – Rodean, Potopea, Ov. Turuş, Cornea – Cl. Oara (a ieşit accidentat după nici 10 minute), Oniche, Buda, Circov – S. Szekely, S. Turuş; ulterior au mai intrat Al. Lazăr – B. Bărculeţ, H. Marian, Wainer, R. Moga, Bălaş, Fetiţa, Ghiunghiuş, F. Himcinschi; au lipsit din diverse motive: R. David, Negură, D. Mărginean;
CNS Cetate: Cobliş – Kelemen, Mintaş, Doda, Doboş – Vajda, Boldea, Făgărăşanu, Chelariu – Şaucă, Suciu; au mai jucat Raţ, Dosan, Lintaru, Ungureanu, Boldor, Lupu, Grunţă (au absentat Pribac şi Buzducea)