Dezastru la Cupa Mondială de tir cu arcul

Componenții lotului olimpic al României, Mario Țîmpu, Tamaș Moreh, Mădălina Amăistroaie și Beatrice Miklos, au ratat accederea în faza a doua din Cupa Mondială, după ce s-au clasat cu echipa pe locul 28. Con­cu­renții din proba de arc olimpic, coor­do­nați de antrenorul Viorel Habian, au evoluat în califi­că­rile probelor indi­vi­du­a­le, atât la mas­culin cât și la fe­mi­nin, sub așteptări, deși au avut condiții bune de pregătire pentru actualul sezon.
Mario Țîmpu (foto) a tras în calificări 638 p și s-a clasat pe poziția 94, un loc sub așteptări ocupat de sportivul nostru calificat la Jocurile Europene de la Malopolska- Cracovia. Tamaș Moreh a reușit un rezultat de 648 p, care l-a cla­sat pe poziția 65. Beatrice Miklos s-a calificat cu 589 p și a fost învinsă în pri­ma fază eliminatorie de Tzu Ying KUO din Taiwan ( venită din calificări de pe lo­cul 28), cu scorul final de 6-2. Cea­laltă spor­tivă din delegația României, Mădălina Amăistroaie, a reușit un total de 633 p, cu care s-a poziționat pe locul 61. Mădălina a fost nevoită să se re­cu­noas­că învinsă la limită încă din prima rundă eliminatorie în urma înfrângerii la tie-break de grecoaica Evanghelia Psarra.