Derbiuri adevãrate, dar calme

Trei dintre cele şase meciuri disputate în weekend în SuperLiga RealSport au onorat atributul de derbi, fiind spectaculoase şi încărcate de adrenalină. Faţă de alte etape, când spiritele s-au inflamat, acum, „bonusul” partidelor a fost gradul ridicat de sportivitate.

Pe muchie de cuţit, dar fără „sânge”

Partidele Avantaje-Anonimii (3-2), Grawe-Phoenix (2-2) şi Alfa Team Cristur – Quasar (3-6) au avut scenarii cu fotbal de calitate şi răsturnări de situaţie. În plus, în ciuda dârzeniei şi a echilibrului din teren, jocurile au fost lipsite de gesturi nesportive ori reproşuri la adresa arbitrilor, semn că atmosfera prietenească s-a restabilit în Campionatul RealSport.
Avantaje a fost ţinută în şah mai mult de trei sferturi din meci de Anonimii. Lidera a scăpat în învingătoare, graţie inspiraţiei vedetei Gică Ţiglar, fost la Olimpic Simeria, autor a două goluri. „Am condus de două ori, prin golurile marcate de Gică Ţiglar şi Vlad Vălăşuteanu, dar Anonimii au egalat de fiecare dată (prin Dragoş Daju n.r.). Victoria a fost adusă pe final de Gică Ţiglar, care şi-a trecut în cont dubla şi a devenit omul meciului”, a spus Claudiu Costaş, de la Avantaje. „A fost un joc curat şi spectaculos, poate cel mai frumos din acest început de an”, a spus Alin Petraş, de la Anonimii.
Ocupantei locului secund, Grawe Deva, i-a trecut glonţul pe la ureche, scăpând de înfrângere în ultimul minut al partidei cu Phoenix. Grawe a deschis scorul prin Spătaru (min. 10) şi părea că va avea o misiune uşoară. Veteranii trupei Phoenix au renăscut au întors scorul, conducând cu 2-1, din minutul 35. În aceste condiţii, Grawe a alergat după egalare şi a marcat golul de 2-2, în ultimul minut, prin Măluţan. „A fost un joc dârz şi frumos. Ocaziile de gol au fost relativ puţine, pentru că ambele echipe s-au apărat cu exactitate, însă spectacolul a fost agreabil”, a comentat Adrian Radu, delegatul echipei Grawe.

Scor exagerat

Cireaşa de pe etapă a fost oferită de partida Alfa Team Cristur-Quasar, scor 3-6. Cotată drept favorită, Alfa a condus cu 2-1, după primele minute, deşi Quasar deschisese scorul. În avantaj, Alfa s-a aruncat în ofensivă, căutând să se distanţeze decisiv, dar a rămas fără… „avantaje”. Quasar s-a închis ermetic şi a predat adevărate lecţii de contraatac, marcând patru goluri consecutive, astfel că scorul a ajuns 2-5. Pe final, fiecare echipă a mai punctat o dată, însă zarurile erau aruncate, scor 3-6. „Suferim la capitolul moral, din cauza penalizării din partida cu Avantaje. Totuşi, la 2-1, am greşit că ne-am aruncat peste adversari şi am pierdut meciul”, a spus Petre Clep, de la Alfa Team. „Ne-am apărat mai exact şi am fost mai ambiţioşi şi inspiraţi. Diferenţa de scor este totuşi cam mare, pentru că în realitate trebuia să avem doar unu-două goluri avans”, a spus Claudiu Mirea de la Quasar. (C. Marinuţ)