Actualitate

De ce nu-l poate prinde nimeni pe ucigașul din Mureș. Cât de „profesioniști” sunt cei care-l caută

Ucigașul din Mureș, care și-a omo­rât și incendiat fosta iubită, este liber de mai bine de o lună, deși este vânat de sute de polițiști, jandarmi, sal­va­montiști cu drone și câini de urmă. Criminologul Dan Antonescu spune că ancheta a pornit cu pași greșiți și dezvăluie eroarea majoră care i-ar fi permis criminalului să dispară fără ur­mă, în timp ce oamenii din zonă tră­iesc cu frica în sân, scrie Stiripesurse.

Întrebări
La aproape o lună după ce și-a ucis și incendiat fosta iubită, Emil Gânj, un cri­minal periculos din Mureș, este încă în libertate, în ciuda mobilizării masive a polițiștilor, jandarmilor, salvamontiștilor cu drone și câini de urmă. Comunitatea locală trăiește cu frică, iar eșecul au­to­rităților ridică tot mai multe întrebări.
Fostul șef al Serviciului Omoruri, cri­mi­nologul Dan Antonescu, a explicat pen­tru Observator unde ar fi greșit an­chetatorii și cum a reușit Gânj să ră­mână nedepistat atâta timp.
„Acum un an și jumătate, în februarie 2024, s-a emis un mandat de arestare pe numele lui pentru o altă faptă. Vor­bim despre un om condamnat pentru omor calificat, eliberat din penitenciar. În februarie, a răpit-o pe victima pe care ulterior a omorât-o, a ținut-o se­ches­trată două zile, până când a reușit să scape. Acela era momentul în care trebuia căutat cu forțele folosite abia după crimă”, spune Antonescu pentru Observator.

Coșmar fără sfârșit: criminalul din Mureș, ascuns la vedere. «Știe exact cum să scape»
Criminologul consideră că și re­com­pensa oferită de autorități pentru prinderea sa a fost o decizie greșită.
„Acea recompensă a generat ne­nu­mărate apeluri false la 112. Am avut cazuri precum ciobanul care a spus că a fost atacat și jefuit de el, dar totul era o minciună, pentru a obține banii. Dacă cineva ar fi știut cu adevărat unde se află, ar fi anunțat oricum. În schimb, a­cum, multe informații au fost ne­fo­lo­sitoare și au consumat resurse”, ex­plică acesta.

Ucigașul care sfidează statul. Recompensa i-a ajutat să scape
Potrivit probelor, crima a fost pre­me­ditată. Gânj s-a înarmat din timp cu un topor, a urmărit atent locuința victimei și a așteptat momentul plecării echi­pa­jului de poliție care o supraveghea.
„Este un individ obișnuit cu viața în pădure, cu viața de haiduc. Este foarte posibil să își fi făcut provizii în perioada în care casa femeii era păzită, ob­ser­vând programul polițiștilor. Toate a­ces­tea i-au servit ca antrenament. Poate fi chiar în zonă, pândind momentul pri­el­nic, sau poate a plecat spre alte colțuri ale țării. La graniță e mai greu să treci când ești dat în urmărire”, susține Antonescu.
Fostul șef al Omorurilor atrage aten­ția că astfel de infractori se pot as­cunde în locuri greu de verificat: „Este foarte posibil să fie la vreo stână sau la o mănăstire. Am avut cazuri de cri­mi­nali care, după faptă, s-au angajat ca zi­lieri în astfel de locuri unde nu li se cere buletinul. Așa le pierde toată lumea urma.”
În timp ce autoritățile continuă cău­tă­rile, oamenii din comunitățile afec­tate trăiesc cu teama că Emil Gânj ar pu­tea lovi din nou oricând.

Comenteaza

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Descoperă mai multe la Stiri si informatii din judetul Hunedoara. Mesagerul Hunedorean

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura