David Popovici, un nou record mondial la Lima

România și-a trecut în cont o nouă medalie de aur la această ediție a Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Succesul a fost rea­li­zat de extraordinarul David Popovici (foto), în finala probei de 200 m liber.
Sportivul antrenorului Adrian Rădulescu a încheiat cursa cu timpul de 1:46.18 min. și a câștigat fără emoții medalia de aur cu un nou record al competiției. Astfel, după aurul de la Mondialele de seniori, aurul de la Europenele de juniori și aurul de la Europenele de seniori, David își trece în palmares și aurul la Mondialele de juniori, întregind astfel o vară fantastică pentru el și pentru natația românească.