David Popovici, medalie de aur la Europene

Sportivul român David Popovici (foto) a câştigat medalia de aur în proba de 200 m liber, sâmbătă, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Kazan (Rusia), cu timpul de 1 min 42 sec si 12 sutimi. El a fost urmat în clasamentul final de doi olandezi, Luc Kroon (şi Stan Pijnenburg.

La 17 ani, Popovici şi-a trecut în palmares primul său titlu continental la seniori, stabilind şi un nou record naţional la 17, 18 şi +19 ani. Aceasta a fost a treia medalie câştigată de România la Europenele în bazin scurt de la Kazan, după argintul şi bronzul obţinute de Robert Glinţă la 100 m spate, respectiv 50 metri spate.