„Dă-mi 3 minute pentru tine!”, un proiect ce-i vizează pe liceeni din județ
Magdalena Șerban
La Inspectoratul Școlar Județean Hunedoara – sala Europa, a avut loc lansarea proiectului educațional ”Dă-mi 3 minute pentru tine!”, adresat elevilor de nivel liceal din județul Hunedoara. Obiectivul demersului îl constituie împiedicarea unui fenomen distructiv care ia amploare cu precădere în rândul celor tineri.
Prevenție prin informare și sensibilizare
„Activitățile din cadrul proiectului vizează întărirea factorilor de protecție, respectiv reducerea factorilor de risc cu privire la consumul de droguri la elevii din ciclul liceal din unitățile de învățământ din județul Hunedoara, prin informarea și oferirea de alternative de petrecere a timpului liber. Dorim să mulțumim tuturor partenerilor implicaţi în acest proiect: Instituția Prefectului-Județul Hunedoara, Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională, Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Hunedoara, Primăria Deva-Poliția Locală Deva, Consiliul Județean al Elevilor Hunedoara, Asociația Rotary Club Deva”, a transmis inspectorul şcolar general al judeţului Hunedoara, prof. dr. Maria Ştefănie. Potrivit datelor aparținând Agenției Naționale Antidrog, în România există aproximativ 650.000 de consumatori de droguri tineri. Dacă în 2008, reprezentau 1,4 la sută în segmentul 14-64 de ani, în 2016 procentul a crescut la 7,4 la sută. Liceenii sunt printre cei mai frecvenți consumatori de droguri.