“Cupa Paștelui”, cucerită de echipa din Șoimuș

tn      “Cupa Paștelui” la fotbal, competiție organizată pentru prima dată în acest an, în Șoimuș, la carte au participat formațiile  reprezentând toate cele nouă sate componente ale comunei, s-a încheiat, învingătoare fiind echipa din satul de centru. În finala competiției s-au întrecut formațiile din satele Șoimuș si Sulighete. Fotbaliștii din Șoimuș și-au surclasat adversarii, câștigând meciul cu scorul de 6 -1, astfel că și-au adjudecat trofeul pus în joc, Cupa Paștelui, precum și premiul de 300 de lei pus la bătaie de organizatori. Pe locul al treilea s-a clasat echipa satului Păuliș. De fapt, recompensa financiară a fost simbolică, locul întâi fiind recompensat cu 300 de lei, locul doi cu 250 de lei, iar cei de pe locul trei cu 100 de lei, fiecare echipă participantă primind și câte o minge de fotbal. Primarul comunei, Mihai Irimie, susține ca a organizat Cupa Paștelui la fotbal pentru ca tinerii din toate satele comunei să fie atrași către sport și aceștia să  socializeze mai bine. (S. Popa)