CSS Deva, în top la lupte

Clubul devean a obţinut cele mai multe medalii dintre cluburile de lupte din judeţ la Campionatul Naţional al seniorilor şi a avut un bilanţ mai bun decât în 2009 la competiţia similară a copiilor. Luptătorii devenii au planuri mari şi pentru întrecerile naţionale ale cadeţilor şi juniorilor.

Jumătate dintre medaliile seniorilor
CSS Deva şi-a trecut în cont două dintre cele patru medalii obţinute de cluburile de lupte hunedorene la Campionatul Naţional al seniorilor, desfăşurat la Drobeta Turnu Severin. Clubul devean a obţinut o medalie de argint şi una de bronz, iar CSS Hunedoara şi CSS Petroşani au scos doar câte un bronz. Cea mai valoroasă performanţă a realizat-o Hattab Masuda, la categoria 55 kilograme. Sportiva antrenată de Cosmin Văcăraşu, aflată la debutul unui concurs de senioare, a obţinut medalia de argint, după victorii cu sportive de la Reşiţa şi Rapid şi un eşec, în finală, cu o luptătoare de la CSS Cluj. Medalia de bronz a CSS Deva a fost obţinută de Alexandra Leucă, la categoria 67 kilograme. Aceasta a dispus de sportive din Braşov, Sf. Gheorghe şi Oneşti pierzând în semifinale în faţa vicecampioanei mondiale Ana Maria Paic (CSS Târgovişte). „Performanţa Alexandrei e valoroasă prin prisma continuităţii, ea fiind pentru al cincilea an consecutiv medaliată la naţionalele de seniori”, a spus Suraj Moravan, antrenorul sportivei.

Medalii şi la copii
CSS Deva este în ascensiune şi la categoria începătorilor. Luptătorii copii (10-12 ani) de la clubul devean au obţinut două medalii de argint prin Cătălina Agapciuc (ctg. 62 kg) şi Laura Gemene (ctg. 34 kg) şi două medalii de bronz prin Mădălina Buble (ctg. 32 kg) şi Raul Gemene (ctg. 35 kg.).
„Ediţia din acest an a Campionatului Naţional de copii a fost foarte disputată, întrucât la start s-au aliniat foarte mulţi participanţi. Sportivii noştri au luptat curajos, iar bilanţul de acum este mai bun decât în 2009. Pe lângă cele patru medalii, am mai obţinut trei locuri cinci prin Constantin Mihalca (ctg. 42 kg), Roxana Popovici (ctg. 44 kg) şi Raluca Stoian (ctg. 48 kg)”, a precizat antrenorul Suraj Moravan.

Ţintesc medalii şi la cadeţi şi juniori
Dintre competiţiile naţionale ale cadeţilor (13-15 ani) şi juniorilor (16-18 ani) s-a desfăşurat deocamdată doar Campionatul Naţional al cluburilor sportive şcolare. CSS Deva a obţinut la respectiva competiţie şase medalii prin Liviu Prejban (argint, ctg. 76 kg), Andreea Peliancă (bronz, ctg. 52 kg), Alexandru Lupşa (bronz, ctg. 100 kg), Florin Precupeanu (bronz, ctg. 85 kg), Roxana Popovici (bronz, ctg. 40 kg) şi Laura Gemene (bronz, ctg. 38 kg).