Comuna Gurasada, tot mai activă în mediul online
Magdalena Șerban
Tot mai multe primării aleg să comunice pe Facebook pentru că oferă acces direct la majoritatea cetățenilor, costurile sunt zero, iar interacțiunea este rapidă și informală. Această metodă compensează adesea birocrația instituțională, permițând rezolvarea implicit a sesizărilor. Una dintre administrațiile locale care se implică în menținerea unei interacțiuni permanente cu cetățenii pe care îi reprezintă este cea a comunei Gurasada.
Pentru a reduce distanța dintre comunitte și aparatul administrativ
Informațiile ajung în timp real la public și astfel, administrațiile locale nu mai trebuie să plătească pentru a distribui pliante sau pentru a publica afișe. Un exemplu este autoritatea din Gurasada, care pe lângă site-ul instituției, https://comunagurasada.ro , postează în mediul online pe rețeaua de socializare Facebook, ce o ține aproape de pulsul real al cotidianului. ,,Era Internetului a ajuns peste tot și se cere adaptare, indiferent că vorbim de domeniul public sau privat. Noutățile circulă extrem de repede, informația se propagă ușor și cu viteza unui click, iar anumite segmente de populație utilizează online-ul pentru orice înseamnă update informațional. Ne-am conformat și oferim și acestei categorii soluția. Cred că următorul deceniu ne va forța spre digitalizare în masă, indiferent că ne place sau nu. E drept că e cu mult mai comod și mai rapid. De la graficele de colectare a deșeurilor, la manifestări, anunțuri, communicate, înștiințări, activități și rezultate, toate le trecem acum prin filtrul online. Tot pe pagina noastră, cetățenii pot posta sesizări, pot comenta și își pot exprima deschis doleanțele. Vă aștept să ne împrietenim electronic. Pentru acest lucru, accesați adresa noastră https://www.facebook.com/profile.php?id=100012788266704 ”, a transmis primarul din Gurasada, Silviu Nan (foto).

