Colecţie de medalii la naţionale

Ciprian Marinuţ11 x 1 heian deva

Componenţii celor patru cluburi hunedorene participante la ediţia 2015 a Campionatului Naţional de karate „FRK-WKC”, rezervat copiilor sub 13 ani, au cucerit 52 de medalii. Cel mai bine s-au prezentat sportivii de la Shinto Petroşani şi Heian Deva, care şi-au trecut în palmares 41 de trofee şi s-au clasat în top 10 naţional la nivel de cluburi.
Viitorul sună bine
Karatiştii cu vârste mai mici de 13 ani din judeţul Hunedoara au demonstrat că au resurse de a duce mai departe tradiţia performanţelor de până acum. Ca dovadă, sportivii de la CS Shinto Petroşani au cucerit 29 de medalii la Campionatul Naţional, cinci fiind de aur, 14 de argint şi 10 de bronz. Pe locul doi în ierarhia performanţelor hunedorene s-au situat karatiştii de la Heian Deva, care şi-au trecut în palmares 12 medalii, dintre care patru de aur, cinci de argint şi trei de bronz. La bilanţul cluburilor hunedorene au mai contribuit Empi Karate Brad cu opt medalii (două de aur, patru de argint şi două de bronz) şi Kihon Deva cu două medalii de aur şi una de bronz. „Sunt mulţumit de rezultatele copiilor şi mulţumim părinţilor pentru susţinerea financiară a performanţei sportivilor de la clubul nostru”, a afirmat Marius Biji, antrenor la CS Heian Deva.
Locurile şapte şi nouă pe ţară
Lidera clasamentului pe cluburi este gruparea C.S. Politehnica Cluj-Napoca care a obţinut 28 de medalii, dintre care 14 de aur, 10 de argint şi patru de bronz. Pe locurile următoare s-au situat cluburile C.S. Hayashi Activ Floreşti (9, 6, 6 – total 21), Rapid Bucureşti (8, 9, 7, – 24) şi C.S. Dojokan Activ Aiud (7, 1, 5 – 13). Shinto Petroşani s-a clasat pe locul şapte în ierarhia generală, Heian Deva a ocupat poziţia a noua, Empi Karate Brad s-a situat pe 14, iar CS Kihon Deva a fost a 20-a. Ierarhia generală a fost influenţată atât de valoarea rezultatelor, cât şi de numărul de sportivi cu care s-au aliniat la start cluburile participante. La competiţia desfăşurată la Mediaş, la finalul săptămânii au participat 538 sportivi de la 47 de cluburi, iar reprezentanţii a 44 cluburi au reuşit să obţină cel puţin o medalie.