Derbi adevărat la Realsport

Primele două clasate în ierarhia Ligii A a Campionatului Realsport Deva, Phoenix Hunedoara şi Avantaje Deva, au remizat, scor 2-2, în meciul direct desfăşurat la finalul săptămânii. Partida a stat sub semnul echilibrului şi şi-a onorat statutul de derbi, printr-un joc de bună calitate şi goluri spectaculoase.
Patru goluri, două bare, multă ambiţie
Lidera Phoenix a început mai curajos şi a reuşit o rapidă deschidere de scor. Cîrdei (min. 2) a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat tot ce a întâlnit în cale, inclusiv pe portarul advers, şi a marcat simplu, în poarta goală, 1-0. Startul în forţă al hunedorenilor s-a dovedit însă un simplu foc de paie, întrucât campioana Avantaje s-a trezit rapid din „pumnul” încasat şi a preluat controlul jocului. Devenii au fost superiori la posesie şi la numărul de ocazii, iar Boloş a reuşit să întoarcă scorul printr-o „dublă”. Întâi, în minutul 12, Boloş a marcat în urma unei pase primite de la Mureşan, iar apoi, în minutul 17, atacantul celor de la Avantaje a punctat cu o execuţie superbă, şut din întoarcere sub transversală, iar scorul la pauză era favorabil devenilor, 2-1. Phoenix nu s-a împăcat deloc cu ideea unei înfrângeri, astfel că în repriza secundă a jucat cu mai multă ambiţie şi a fost vioara întâi a partidei. Hunedorenii au fost aproape de egalare în minutele 25 şi 26, însă Şumuţiu a ţintit transversala, iar Cîrdei a şutat în bara laterală. Eforturile ofensive ale celor de la Phoenix au fost răsplătite în minutul 29, când Jicmon a marcat golul de 2-2, dintr- lovitură liberă de la opt metri, cu un şut sub bară care a spart zidul defensivei de la Avantaje. Tot Jicmon (min. 39) putea să dea lovitura pentru Phoenix, însă şi-a trecut în cont o ratare uriaşă, iar partida s-a încheiat cu o remiză echitabilă.
PHOENIX – AVANTAJE 2-2 (1-2)
Au marcat: Cîrdei (2), Jicmon (29) – Boloş (12, 17)
Phoenix: Pintescu – Doboş, Şumuţiu, Cîrdei, Jicmon, Dărăban, Conig, Buda, Jitaru, Petresc. Delegat: Alin Oprişoni.
Avantaje: Cimporescu – Mureşan, Ungureanu, A. Paul, Pribac, Nicolescu, Boloş, Arcuşi, Ţiglar. Delegat: Cristian Glodean.
Arbitrii: Alin Cîrstoiu – Mihai Nacu.