Colecţie de medalii la naţionale

11 x 2 lupte aurCiprian Marinuţ

Luptătorii de la CNS „Cetate” Deva, CSS Petroşani şi CS Inter Petrila şi-au trecut în cont 10 medalii la Campionatul Naţional rezervat juniorilor II, desfăşurat la finalul săptămânii, la Constanţa. Cele mai bune rezultate le-au avut reprezentanţii CNS „Cetate” Deva, care s-au situat pe podium şi în clasamentul pe echipe la feminin şi cei ai CSS Hunedoara, care au avut cele mai strălucitoare medalii.

Aur şi argint naţional, speranţe europene
Sportivii de la CNS „Cetate” Deva, antrenaţi de Suraj Moravan, Doru Ailincăi şi Cosmin Văcăraşu, au cucerit patru medalii şi au reuşit două clasări pe locul cinci. Singurul titlu de campioană naţională l-a obţinut Gabriela Munteanu, care a triumfat în finala categoriei 60 kilograme. Denisa Fodor (ctg. 49 kg) a pierdut finala şi a rămas cu medalia de argint, iar Ionuţ Anca (ctg. 50 kg) şi Alexandru Macingo (ctg. 76 kg) au câştigat finalele mici şi au obţinut medalii de bronz. La bilanţul CNS „Cetate” Deva au mai contribuit Adriana Ciuntu (ctg. 40 kg) şi Flavius Stoica (ctg. 58 kg), ambii clasaţi pe locul cinci. În urma acestor rezultate, CNS „Cetate” s-a situat pe locul trei în clasamentul general pe cluburi la feminin, fiind devansată de CSS Drobeta Turnu Severin şi CS Universitatea Craiova. „Rezultatele sunt foarte bune şi ne dau speranţa că sportivele noastre Denisa Fodor şi Gabriela Munteanu vor participa la Campionatul European din Serbia”, a afirmat antrenorul Suraj Moravan.

Cele mai strălucitoare
CSS Hunedoara a contribuit la bilanţul judeţean tot cu patru medalii, la fel ca şi CNS „Cetate” Deva, una fiind de aur, două de argint şi una de bronz. La masculin, Rareş Dan (ctg, 85 kg) şi-a trecut în palmares titlul de campion naţional, iar la feminin, Simona Tiliuţă (ctg. 46 kg) şi Raluca Atofanei (ctg. 56 kg) au cucerit medalii de  argint, în vreme ce Mădălina Munteanu (ctg. 56 kg) a obţinut bronzul. În plus, Mihai Streulea (ctg. 42 kg) şi Bogdan Buhăian (ctg. 76 kg) s-au clasat pe locul cinci, după ce au fost învinşi în finalele mici.
La rândul lor, sportivii de la CS Inter Petrila, pregătiţi de antrenorul Marian Lukacs, au urcat pe podiumul de premiere de două ori.  Cristian Ciotir a obţinut medalia de argint la categoria de 54 de kilograme, iar Iosif Szabo s-a clasat pe locul trei la categoria 58 de kg. Competiţia de la Constanţa  s-a bucurat de participarea a peste 400 de sportivi de la cluburi din ţară şi de un nivel ridicat în ceea ce priveşte evoluţiile celor prezenţi.