CNS Cetate Deva a obţinut primele puncte din campionat

1-cns-cetate-deva-18-septembrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Trupa din reşedinţa judeţului a câştigat în premieră în acest sezon al Ligii a III-a, impunându-se la limită, scor 1-0, în faţa echipei Pandurii II Tg. Jiu. Golul de trei puncte a fost înscris în finalul meciului de Robert Cristian, din lovitură liberă.

Lipsa de omogenitate, problema devenilor
Chiar dacă au primit o infuzie de moral prin victoria din meciul de Cupa României, devenii au părut o echipă care mai are de lucru la omogenitate. Astfel, primul mitan al duelului cu echipa satelit a celor de la Pandurii a fost una săracă în ocazii. Pruteanu, pentru oaspeţi, putea deschide scorul în minutul 12, dar Bodea a reţinut şutul acestuia din careu, la colţul scurt. În schimb, singura şansă a gazdelor i-a aparţinut lui Velici, şutul acestuia din întoarcere fiind reţinut de Negrilă. În rest, devenii au abundat de centrări în careu, toate rămase fără rezultat.

Fază fixă decisivă
Presiunea la poarta oaspete s-a intensificat în partea secundă, tinerii gorjeni renunţând la orice intenţie ofensivă. În minutul 63, Velici a scăpat spre poarta adversă şi a încercat o „scăriţă” la colţul scurt însă portarul oaspeţilor a fost atent şi a respins în corner. Tensiunea s-a inflamat după ce gazdelor le-a fost anulat un gol, pentru henţ la Kereki, dar spiritele s-au calmat două minute mai târziu. Bloj a obţinut o lovitură liberă de la 17 metri şi Robert Cristian a transformat-o cu o execuţie perfectă, bară transversală – gol, în stilul lui Cristiano Ronaldo. Un gol suficient pentru obţinerea celor trei puncte, dar testele adevărate pentru deveni urmează în duelurile cu Sebiş şi Ighiu, în care s-ar putea să aibă şi un nou antrenor principal pe bancă.