Cine sunt cei mai buni sportivi hunedoreni din 2022

Direcţia Judeţeană pentru Sport Hunedoara a anunțat clasamentele anuale în funcție de rezultatele înre­gistrate de sportivii hunedoreni la competițiile din anul 2022.

Olimpice și neolimpice
Ca de fiecare dată, au fost întocmite separat clasamente pentru disciplinele olimpice și la cele neolimpice. Sur­priza vine de la disciplinele olim­pi­ce, acolo unde primul loc este ocupat de karateka Miruna Mihaela Mălăuță (foto 1), repre­zen­­tanta CS Poli Karate Petroșani. La ne­o­limpice do­mină clasa­men­tul re­pre­zen­tanții sec­ției de fotbal-tenis de la Comexim R Lupeni, lider fiind Ana Maria Gherghel (foto 2). Echi­pele de fotbal CS Corvinul Hunedoara și CSM Deva au fost evi­­den­țiate pen­tru rezul­tatele din 2022, ca și cele de fotbal în sală, Autobergamo și ACS West Deva.
Iată clasamentele pentru anul 2022:

Discipline olimpice

  1. Mălăuță Miruna Mihaela, CSM Jiul Petroșani – karate 290,0 puncte
  2. Țîmpu Mario, SCM Deva – Tir cu arcul 250,5
  3. Mikloș Beatrice, SCM Deva – Tir cu arcul 221,5
  4. Ghigoarță Amalia, LPS Cetate Deva – Gimnastică 199,0
  5. Iușco Florentina, CSM Deva – Atletsim 97,0
  6. Judea Mirel, SCM Deva – Tir cu arcul 69,75
  7. Voloştiuc Alessia, LPS Cetate Deva – Gimnastică 52,0
  8. Nagy Nandor, CSS Hunedoara – Natație 50,5
  9. Dan Raul Manuel, CSM Deva – Atletism 39,5
  10. Țuțu Sorana, SCM Deva – Atletism 38,0
  11. Haidar Nadia, LPS Cetate Deva – Kaiac 37,0
  12. Tudorache Dariana, SCM Deva – Judo 34,5

Rezultate echipe – sporturi olimpice

  1. CS Corvinul Hunedoara – Fotbal
  2. CSM Deva – Fotbal
  3. CSM Deva – Handbal Feminin
  4. Știința Petroșani – Rugby

Discipline neolimpice

1. Gherghel Ana Maria, CS Comexim Lupeni – Fotbal-Tenis 820 puncte
2. Rizescu Ana-Maria, CS Comexim Lupeni – Fotbal-Tenis 585
3. Stoenică Marius Florin, CS Comexim Lupeni – Fotbal-Tenis 455
3. Purice Szel Lucian, CS Comexim Lupeni – Fotbal-Tenis 455
4. Ipate Ionuț Andrei, CSM Jiul Petroșani – Arte marțiale 367
4. Șagău Monica Ancuța, CS Comexim Lupeni – Fotbal-Tenis 327,5
5. Molnar Ionuț Adrian, CSM Jiul Petroșani – Arte marțiale 191
5. Mihaiu Daria, LPS Cetate Deva – Gimnastică Aerobică 162
6. Ambruș Venter Andi, CSM Dacia Orăștie – Arte marțiale 139,5
6. Gheorghiță Roxana Maria,ACS Cristal Hațeg – Taekwondo ITF 133
6. Hoca Roberto, CS Comexim Lupeni – Fotbal-Tenis 132,5
6. Frîncu Mirela, LPS Cetate Deva – gimnastică aerobică 130
6. Ihnatiuc Răzvan Octavian, CS Masibo Petroșani – Arte marțiale 121
7. Samota Elena Alina, CS Pantera Neagră – Taekwondo ITF 112,5
7. Rus Adriana, CS Comexim Lupeni – Fotbal-Tenis 102,5
7. Mărtinesc Mihai, ACS Kihon/ ACS Champions Deva – Karate WUKF 102
7. Molnar Andrei Alexandru, CS Pantera Neagră – Taekwondo ITF 101,5
8. Luchian Marco Constantin, CSM Dacia Orăștie – Arte marțiale 94
8. Nechita Antonia, CSM Dacia Orăștie – Arte marțiale 93,5
8. Vesa Darius Ionuț, CFR Simeria – Karate WUKF 92,5
8. Nistor David, CSM Dacia Orăștie – Arte marțiale 84
9. Nagy Anemona Maria, CS Pantera Neagră – Taekwondo ITF 62,5
9. Ionescu Alexandra, CSM Petroșani – Arte marțiale 56,5
10. Buburuz Crina Valentina, CS Pantera Neagră – Taekwondo ITF 43,25
10. Sîrbu Munteanu Oana, CSM Dacia Orăștie – Arte marțiale 36,5

Au mai punctat la competițiile para disciplinare sau de veterani:
1. Avram Anda, ACS Kihon/ACS Champions Deva – ParaKarate
2. Resiga David Ruben, Palatul Copiilor – ParaKarate
3. Popescu Sabina Cristina, Palatul Copiilor – ParaKarate
4. Frățilescu Mariana (foto), CS Orienteering Masters – „Orientare Sportivă” Veterani