Cinci karatişti de la Heian Deva, campioni naţionali

Nicolae Gavrea

Campionatul Naţional de Karate WUKF, sportivi peste 13 ani, a fost organizat anul acesta de către Federaţia Română de karate WUKF la Braşov şi a reunit la startul competiţiei peste 350 de sportivi, reprezentând 50 de cluburi din ţară.

Clubul Sportiv Heian Deva a fost prezent cu şapte sportivi, pregătiţi de sensei Marius Bijii şi Oana Tomiuc. În urma rezultatelor înregistrate de către sportivii clubului, CS Heian Deva s-a clasat pe locul 4 la nivelul entităţilor sportive participante, cu un total de nouă medalii cucerite, după CS Politehnica Cluj Napoca, CS Universitatea Braşov şi CS Hayaşi Activ Floreşti.
Au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere, cucerind titlul de campioni naţionali şi medalia de aur la această competiţe, Anda Avram, în proba de Kata fete 13-14 ani, Mădălina David, la Kata Shito Ryu şi la Shorin Ryu fete 15-17 ani, Diana Tatoiu, la kata shito ryu fete 15-17 ani, Oana Tomiuc, la kata shotoikan şi la shito ryu open + 36 ani, ca şi echipa alcătuită din Andra Danieliuc, Diana Tatoiu şi Oana Tomiuc, care a câştigat medalia de aur la kata interstiluri fete.
Medalii de argint au cucerit Victor Kuţaba, la kata shotokan băieţi şi Diana Tatoiu, la kumite shgobu sanbon fete 15-17 ani, iar de bronz au cucerit Cristina Stanciu, la kata shito ryu şi shorin ryu fete 13-14 ani şi Victor Kuţaba, la kumite shobu sanbon băieţi 15-17 ani. Robert Basarabă s-a clasat pe locul IV la kata shotokan băieţi 13-14 ani. Ca urmare a acestor rezultate, o parte dintre cei menţionaţi mai sus au primit acceptul federaţiei de specialitate pentru a participa la Campionatul Mondial din Scoţia.