Cetate Deva, victorie confortabilă în amicalul cu Aurul Brad

Cum am precizat în ediţia de ieri a ziarului, sâmbătă, echipa Cetate Deva a jucat un meci amical în deplasare la Aurul Brad (locul 3 în Liga a IV-a Hunedoara), partidă pe care a câştigat-o cu 3 – 1 (2 – 0), golurile devenilor fiind marcate de Marius Ion (min.7 şi min.56) şi Curescu (min.35).

Ştefan Nanu a început partida cu Manea – Filip, Radak, Bogdanovici (min. 55 Jude), Doboş – Ţoiu, Boldea, Herci – Curescu, M. Ion, Velcotă, iar din min. 65 au mai intrat pe rând Subţirică, Kelemen, Teodorescu, Târş şi Iovu, care i-au înlocuit pe Marius Ion, Doboş, Filip, Curescu şi Radak.
„Din nou am făcut o primă repriză bună, chiar foarte bună, ca şi în amicalul de săptămâna trecută de la Alba Iulia, unde am câştigat cu 3-1. Repriza a doua am început-o bine, după care am efectuat mai multe schimbări şi am încercat diferite formule de echipă. Am terminat meciul cu o linie de fundaşi complet schimbată, Teodorescu – Boldea – Jude – Kelemen, cu Iovu, Târş şi Velcotă în atac, Subţirică la mijloc şi Boldea stoper, câteva permutări pe posturi pentru mai multe variante de joc. Mă bucur pentru cele două goluri ale lui Marius Ion, aţi văzut cât ne-a lipsit în turul de campionat acel număr 9, am tot spus-o. Este un vârf de atac cu experienţă la 30 de ani, a evoluat şi în Liga a doua, avem nevoie de un asemenea jucător pe acel post. Nu i-am putut folosi pe Iana – venit accidentat de la lotul naţional, are o problemă la tibie, Bîrzan – în continuare cu entorsă, nu a jucat deloc, Petresc – a acuzat o întindere şi l-am menajat astăzi. O să mai jucăm din nou la Alba Iulia cu Unirea, ultimul amical dinaintea începerii campionatului”, a declarat Ştefan Nanu, antrenorul principal al lui Cetate Deva.