Judoka din Deva, pe podiumul naţionalelor

Circa 300 de participanţi de la toate cluburile din ţară au fost prezenţi la startul întrecerilor Campionatului Naţional U 18 la judo, competiţie organizată de către Federaţia Română de Judo, în colaborare cu SCM Deva şi LPS Cetate Deva.

Întrecerile s-au derulat pe parcursul a două zile, iar sportivii de la cluburile din Deva au reuşit să se numere printre medaliaţii competiţiei naţionale.
Astfel, Patricia Nistor, legitimată la SCM Deva, a câştigat medalia de argint la categoria -57 de kg, fiind învinsă în finală de Teodora Pop Oprişca (LPS Cluj Napoca), iar Carla Duma, tot din Deva, s-a clasat pe locul V la aceeaşi categorie.
O altă medalie de argint a fost cucerită de Larisa Cadar (foto) şi ea legitimată la SCM Deva, la categoria 63 kg, după o luptă dramatică în finală cu Nicoleta Maria Grigore (CSM Piteşti), iar Beatrice Vasilica Bodea s-a clasat pe locul V. Medalii de bronz au cucerit două sportive legitimate la SCM Deva: Andrada Selena Moisescu şi Dalia Alexandra Robu.
În întrecerea băieţilor menţionăm medalia de argint cucerită de către Robert Filip (foto), legitimat la ACS Judo Club Deva (unde este pregătit de către Liviu Cosmescu), învins în finala categoriei -66 kg de către Paul Scurtu (CSM Brăila).