Cetate Deva a zdrobit pe FC Hunedoara în debiul judeţean!

11 x 1 fagarasanu CNS-Cetate-DevaCiprian Marinuţ

CNS „Cetate” Deva a reuşit cea mai categorică victorie de la promovarea în eşalonul trei, impunându-se în derbiul judeţean cu FC Hunedoara, cu scorul de 4-0 (2-0) pe Stadionul „Cetate”, în etapa din weekend. Antrenorul Marius Sîrbu s-a declarat, în premieră, fericit de rezultat şi de jocul echipei, în vreme ce Mircea Alic jr. a pus a doua înfrângere cu 0-4 în meciurile din deplasare din retur pe seama atitudinii echipei.
„Veterani” decisivi
Victoria cu 3-1 din tur le-a ţinut de cald „alb-albaştrilor” doar în primele minute, când au avut şi întâia ocazie a meciului prin Cristian Creciunesc (min. 4). Apoi, la rampă au ieşit rezultatele din primele runde ale returului în care CNS „Cetate” a avut prestaţii şi rezultate mai bune decât FC Hunedoara.  Ca dovadă, trupa din reşedinţa de judeţ, neînvinsă în retur şi cu patru puncte cucerite în deplasare, a „arestat“ mingea şi a controlat meciul, având ocazie după ocazie. După două-trei ratări, insistenţa ofensivă a gazdelor şi-a atins ţinta, în minutul 15, în urma unei faze lucrate de doi dintre cei mai experimentaţi jucători. Făgărăşanu a inventat o pasă vicleană printre fundaşii centrali, iar Lintaru, plecat de la limita ofsaidului, şi-a reamintit că a fost  cândva un vârf autentic şi a deschis scorul cu un şut la colţul lung, din marginea careului mic, 1-0. Golul le-a dat aripi gazdelor, iar jocul bun a adus şi golul de 2-0, în urma unei faze fixe. A fost o minge aruncată în careu dintr-o lovitură liberă de la 35 de metri central, iar Adrian Pribac a şutat fără preluare din vole, tot la colţul lung, cam ca atunci când juca în eşaloanele superioare, şi l-a învins pe Ciubotariu, 2-0. Mircea Alic jr. a încercat să „repare” din mers mecanismele echipei sale, dar, în ciuda schimbărilor de la pauză, „alb-albaştrii” au rămas la podea. CNS „Cetate” a profitat de situaţie şi a realizat cea mai categorică victorie de la promovarea în eşalonul trei. Acelaşi Lintaru a dus scorul la 3-0, în minutul 57, după o fază la care Pribac l-a driblat cu lejeritate pe Ciucurescu şi a centrat perfect în careu. În fine, golul patru a venit după o altă fază fixă, şi a fost marcat de Boloş (min. 84), care a urmărit mingea după ce portarul Ciubotariu a respins în transversală lovitura liberă executată de Făgărăşanu, de la 20 de metri lateral dreapta.
Un antrenor plânge, celălalt râde
Vizibil afectat de rezultat, antrenorul Mircea Alic jr. a pus şi acest al doilea eşec cu 0-4 din retur pe seama atitudinii necorespunzătoare. „Atitudinea a fost din nou cea mai mare problemă. Este inexplicabil, se pare că la meciuri cu miză, cu presiune, clacăm. În acest meci am fost o echipă destul de fricoasă…. Toată săptămână am lucrat ceva la antrenamente, iar în teren s-a întâmplat cu totul altceva. Deva a fost superioară la determinare”, a spus tehnicianul pentru site-ul suporterilor hunedoreni.
În replică, Marius Sîrbu a fost pentru prima dată entuziast în declaraţii, deşi la un moment dat şi-a temperat discursul. „Echipa a respectat în totalitate planul jocului, atitudinea a fost foarte bună, conţinutul jocului a fost bun, iar scorul putea fi mult mai mare. Le mulţumim suporterilor care au venit la stadion şi cred că au fost mulţumiţi de spectacolul fotbalistic. După acest meci, pot spune că sunt fericit… în proporţie de 80 la sută. Sper să fiu sută la sută bucuros la finalul campionatului”, a spus Marius Sîrbu.
CNS Cetate Deva – FC Hunedoara 4-0 (2-0)
Au marcat: Lintaru (17, 57), Pribac (23), Boloş (84).
CNS Cetate: Raţ – Kelemen, Dosan, Mintaş, Doboş (80 Ungureanu) – Vajda, Boldea (cpt.) – Făgărăşanu (90 Chelariu), Pribac (84 Boloş), Buzducea – Lintaru (73 Suciu). Antrenor: Marius Sîrbu
FC Hunedoara: Ciubotariu – R. Cristian, Maghici (cpt), D. Creciunesc, Trăşcan (46 Drăgoescu)  – Ionicescu, Lazea (64 Gheară) – C. Creciunesc, Bozian, Bloj (46 Ciucurescu) – Tecsi (77 A. Grigore). Antrenor. Mircea Alic jr.
Arbitrii: Dragoş Lunca – Iosif Nasc, Anghel Todea (toţi din Cluj).