Cantonament finalizat cu o remiză

CFR Simeria (Liga a III-a) şi-a încheiat, sâmbătă, stagiul de pregătire centralizată de la Sovata, cu un meci amical disputat, lângă Alba Iulia, cu CS Zlatna (tot Liga a III-a), încheiat cu scorul de 1-1.

Titularii, mai tari ca rezervele

Cele două formaţii din serii diferite ale eşalonului trei s-au adaptat la fel de bine zăpezii care acoperea terenul de joc şi au remizat în meciul amical disputat la Drâmbar, lângă Alba Iulia. Feroviarii au început mai bine şi au deschis scorul prin Riviş (3), dar „aurarii” au egalat după pauză, prin Borcea (55). „Băieţii s-au prezentat bine în cantonamentul centralizat de la Sovata şi au răspuns pozitiv solicitărilor celor două antrenamente efectuate în fiecare zi. În prima repriză a meciului cu CS Zlatna, au evoluat fotbaliştii care au avut mai multe minute jucate în partidele din tur. După pauză, au intrat cei care au fost mai mult rezervă în prima parte a campionatului. Oricum, toţi au alergat mult şi au respectat sarcinile de joc”, a spus antrenorul feroviarilor, Marius Opric.

CFR Simeria va disputa alte două jocuri amicale în cursul acestei săptămâni. Marţi, de la ora 15.00, feroviarii vor întâlni, acasă, echipa FC Cisnădie (Liga a III-a), iar vineri sau sâmbătă, adversară le va fi Club Jiul Petroşani (Liga a IV-a).

CS Zlatna – CFR Simeria 1-1 (0-1)

Au marcat: Borcea (55), respectiv Riviş (3).

CFR Simeria: Iancău – Vârtan, Stroia, Buta, Pădurean, Făgărăşan, Găceanu, Vişan, Riviş, Pepenar, Suciu. Au mai jucat: Dragotă, Lazăr, Damian, Chelariu, M. Păcurar, Alexandru.

CS Zlatna: Ov. Barna – V. Dârjan, Colcer, G. Toma, Melecan – Borcea, O. Bucur, M. Neagu, P. Dârjan – Dumitraş, A. Gherman (CS Ocna Mureş). Au mai intrat: Cogârcă – Kiraly, R. David, Vasinca, Tănase, A. Popa (ultimii trei de la FC Unirea Alba Iulia).