Campion în ring, doar argint pe podium

11 x  1 bogdan-juratoniCiprian Marinuţ

Pugilistul devean Bogdan Juratoni (în foto stânga) a câştigat clar două dintre cele trei reprize ale finalei categoriei 75 kilograme de la Campionatele Europene, dar arbitrii l-au declarat învingător pe adversarul său, irlandezul Jason Quigley, scor 1-2. În ciuda ratării titlului continental, medalia de argint reprezintă al doilea succes internaţional important pentru Bogdan Juratoni, după bronzul cucerit la Campionatele Mondiale din 2011.

Furat de arbitri
Experienţa amară de la Jocurile Olimpice „Londra 2012”, când a fost eliminat în turul întâi, deşi îşi dominase clar adversarul din Uzbekistan, s-a repetat pentru Bogdan Juratoni, în finala de la Campionatul European 2013. Pugilistul devean a fost defavorizat de arbitri şi a trebuit să se mulţumească doar cu medalia de argint, deşi a fost în mod evident superior adversarului. Irlandezul intrase în ring cu un ochi vânăt după meciul din semifinale, iar Bogdan i-a învineţit şi celălalt ochi şi l-a lovit dur în numeroase rânduri, determinându-l să se arunce pe corzi şi să refuze lupta.

A câştigat cel mai „şifonat”
Boxerul de la Dinamo s-a încălzit mai greu în finală şi a pierdut, la limită, prima repriză, în viziunea tuturor celor trei arbitri din Azerbaidjan, Ungaria şi Italia, scor 9-10. În runda secundă, Juratoni a avut un plus de viteză, a crescut volumul şi forţa loviturilor şi a dominat clar. Obligaţi de situaţie, doi dintre arbitri – cei din Italia şi Ungaria – l-au văzut învingător cu 10-9, dar cel din Azerbaidjan şi-a continuat execuţia şi a punctat pentru irlandez, 9-10, astfel că scorul reprizei secunde a fost doar 2-1 pentru Bogdan. Juratoni a intensificat ofensiva şi în runda a treia, în vreme ce adversarul său a continuat să fugă, să refuze lupta, să obstrucţioneze şi să se arunce pe corzile ringului. În ciuda evidentei superiorităţi a românului, doar arbitrul din Ungaria l-a văzut învingător al reprizei, ceilalţi doi acordând mai multe puncte irlandezului, scorul reprizei fiind 1-2. Prin urmare, decizia finală a fost în favoarea celui mai şifonat din ring, irlandezul Jason Quigley câştigând aurul european cu 2-1 pe reprize. O dovadă în plus a arbitrajului tendenţios în favoarea irlandezului este şi meciul din semifinale în care campionul mondial Ievgeni Khytrov din Ucraina, favoritul numărul unu al competiţiei, a fost declarat învins, deşi l-a dominat clar şi i-a învineţit un ochi irlandezului. Ucrainianul s-a simţit furat şi a depus o contestaţie, dar aceasta a rămas fără efect.

Mâhnire şi amărăciune
Relu Auraş, antrenorul coordonator al lotului României, a dezvăluit că la finalul partidei, oficialii irlandezi au recunoscut că Juratoni câştigase meciul. „Pe de-o parte, suntem bucuroşi că ne-am întors în lumea bună, dar pe de altă parte, suntem mâhniţi. Juratoni a câştigat finala, dar am rămas cu gura căscată când s-a anunţat decizia. În repriza a treia, irlandezul a stat numai în genunchi, dar arbitrii l-au văzut câştigător. E incredibil! Dar asta e, suntem ca un copil care nu are părinţi. Dar poate, în viitor, o să ne adopte cineva”, a subliniat tehnicianul. Juratoni (va împlini pe 17 iunie vârsta de 23 de ani) are în palmaresul său o medalie de bronz la Mondialele din 2011, de la Baku, iar anul trecut a pierdut în primul tur la JO de la Londra în faţa uzbekului Abbos Atoev, care a cucerit bronzul. Quigley (22 ani) este campion european de juniori în 2009 (Szczecin) şi de tineret în decembrie 2012 (Kaliningrad). Ultimul titlu european la box câştigat de un român a fost adus de Dorel Simion, în 1998, tot la Minsk, la categoria super-uşoară (63,5 kg).