Campioana a revenit la şefia Ligii a IV-a

2-liga-a-iv-a-19-septembrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Hercules Lupeni, deţinătoarea titlului judeţean, a urcat pe prima poziţie a Ligii a IV-a, la finalul etapei a III-a. Neînvinsă, şi fără gol primit, echipa antrenată de Dan Voicu are un punct distanţă în faţa lui Inter Petrila, care a jucat însă un meci mai puţin.

Primele două clasate, victorii identice
Într-un derby al Văii Jiului, Hercules a învins pe teren propriu pe Universitatea Petroşani, scor 2-0, prin reuşitele lui Dumitrescu (18) şi Firan (65). Cu acest succes, echipa lui Dan Voicu a urcat pe prima poziţie a clasamentului, fiind neînvinsă şi fără gol primit după primele trei runde.
Marea câştigătoare a rundei este însă Inter Petrila, care a învins în duelul numărul unu al etapei pe Retezatul Haţeg, scor 2-0. După o primă repriză fără gol, petrilenii au deschis scorul imediat după pauză, prin veteranul Kalai (48) şi au închis meciul în penultimul minut de joc, prin reuşita lui B. Matei (89). Miercuri, Inter va juca şi partida restanţă, cu Aurul Certej, iar în cazul unui succes va trece pe prima poziţie a ierarhiei.

Hunedorenii, la o nouă remiză în deplasare
Fără gol primit se menţine şi CS Hunedoara, care a remizat din nou în deplasare, 0-0 pe terenul Metalului Crişcior, la fel ca şi în runda inaugurală. O surpriză plăcută este Victoria Călan, aflată pe locul 4 după al doilea succes consecutiv, 3-0 cu Minerul Uricani. În schimb, la primul meci oficial al sezonului, Aurul Certej a remizat pe teren propriu cu Aurul Brad, scor 1-1. Jiul a dat o replică bună Şoimului Băiţa, ocupanta locului 3 din sezonul trecut impunându-se la Petroşani cu 1-0, prin golul marcat de Ungur (57).