Bronz pentru un devean la Campionatul Național de Cros

La Botoșani, s-a desfășurat finala Campionatului Național de cros (se­niori, U23, U20), competiție la care au participat 142 de sportivi, 65 femei și 94 bărbați.

Criteriu de calificare
S-a alergat pe următoarele distanțe: masculin juniori U20 – 6 km, tineret U23 – 8 km; seniori – 10 km, iar la feminin junioare U20 – 4 km, tineret U23 – 6 km și senioare – 8 km. La se­niori ștafetă mixtă, 4 x 1.5 km.
Aceste întreceri au fost un impor­tant criteriu de calificare pentru Cam­pionatul European din 11 decembrie, programat la Torino (Italia). În proba de alergare pe distanța de 6.000 m ju­niori U20, atletul devean Raul Manuel Dan (foto) a reușit să încheie finala pe un onorant loc III, cu timpul de 18:21.13, cucerind bronzul. Locul I a fost câștigat de Dragoș Luca Pop (CSM Cluj Napoca) cu timpul de 17:34.83, care a fost urmat în cla­sa­ment de Lucian Florin Stefan (CSS Caransebeș) care a parcurs traseul în 18:15.04. Celălalt reprezentant al secției de atletism de la CSM Deva, Eric Daniel Rus a terminat proba pe locul VII, cu timpul de 18:55.77, iar Adelin Daniel Pop (legitimat la SCM Deva) a sosit pe locul XIV, cu timpul de 19:56.45. Competiția seniorilor mas­cu­lin a fost câștigată de Maxim Răileanu (CSM Cluj Napoca – 29:11,82), urmat de către Dorin Rusu (CSM Craiova – 29:26,71) și de Ștefan Gavril (CSM Cluj Napoca – 29:49,01) iar la senioare, campioană a devenit Claudia Prisecaru (CSM Focșani 2007 – 26:42,28), urmată în clasament de Adela Bălțoi (ACS Sportul Feroviar – 27:38,99) și Maria Bosînceanu (CSM Vaslui – 27:41,98).