Autobergamo încheie anul 2017 în poziţia de lider

Campioana României la futsal a încheiat anul cu o victorie concludentă, câştigând cu 6-0 (2-0) pe terenul Dunării Călăraşi, într-o partidă restantă din etapa a XIII-a. Autobergamo a revenit astfel pe prima poziţie a ierarhiei, cu un punct mai mult decât Futsal Klub Odorheiu Secuiesc şi Informatica Timişoara.

Au mizat pe pragmatism
Trupa lui Florin Ignat nu a intrat relaxată pe parchetul sălii din Călăraşi, având drept exemplu partida de acum un an, când gazdele s-au impus cu 4-2. După un început de tatonare, campioana a modificat pentru prima dată tabela în minutul 6, când Obadă a finalizat din faţa porţii o pasă venită din partea stângă, de la conaţionalul său, Tacot. După alte două minute, devenii au punctat din nou, la capătul unei acţiuni colective care l-a găsit liber cu poarta goală la nouă metri pe Florin Ignat, antrenorul-jucător al oaspeţilor marcând simplu, în urma pasei lui Cristian Obadă. Acesta a fost şi scorul primei reprize, devenii făcând în continuare un joc de conservare a rezultatului.

„Forcing” de final şi succes la scor de tenis
Partea secundă a continuat în acelaşi ritm, însă gazdele nu au dat deloc impresia că pot reveni în meci. După o ocazie a lui Cristi Matei, al cărui şut a fost scos spectaculos de Moldovanu şi o paradă a lui Toniţa în faţa lui Jovanovic, Autobergamo „a apăsat pe acceleraţie” în finalul partidei. Paulo Ferreira a majorat diferenţa, cu un şut central de la 10 metri, în minutul 36, iar în ultimele două minute devenii au punctat de trei ori. Florin Matei a transformat un penalti scos de Florin Ignat, Cristian Obadă, cu o execuţie din unghi, a majorat scorul iar „cireaşa de pe tort” a pus-o Petrişor Toniţa, acesta taxând lipsa goalkeeperului din poarta oaspete şi a marcat din propriul careu. Autobergamo a obţinut astfel cea mai lejeră victorie la Călăraşi din istoria sa şi încheie anul pe prima poziţie a clasamentului, cu precizarea că decizia în cazul Informatica Timişoara – United Galaţi a fost din nou amânată.
DUNĂREA CĂLĂRAŞI 0
Moldovanu – Plugaru, Şotîrcă, Jovanovic, Tomescu (cpt.). Au mai jucat: Rancic, Stepic, Vîrlan, Rotaru, Şerban, Krstic. Antrenor: Marian Şotîrcă
AUTOBERGAMO DEVA 6 (2)
Toniţa – Stoica, F. Matei, Paulo Ferreira, Csoma. Au mai jucat: C. Matei (cpt.), Ignat, Obadă, Tacot. Antrenor: Florin Ignat
Arbitrii: Marian Ivănescu – Gabriel Stroe (ambii din Bucureşti)
Au marcat: Obadă (6, 39), Ignat (8), Paulo Ferreira (36), F. Matei (39 – penalti), Toniţa (40)