Autobergamo Deva, multe ratări, prea puține goluri

Derby-ul etapei s-a consumat dumi­nică seara, la Deva, când Autobergamo a primit replica echipei campioane, United Galați. A fost un spectacol așteptat de către cei 400 de spectatori prezenți în tribunele de la Sala Sporturilor, care a evidențiat forma bună a formației din Galați.

Avantaj la limită la pauză
Oaspeții, bine coordonați de Florin Ignat, au reușit să deschidă tabela prin golul marcat de Octavian Cireș. Am notat și câteva acțiuni ale devenilor dar, fie Florin Matei, fie prin brazilienii Dos Santos Bernardo, Santos Da Silva au ratat din poziții excelente. La pauză, s-a intrat la vestiare cu un avantaj la limită pentru gălățeni dar repriza secundă a fost mai disputată. Gazdele au ratat foarte mult, ceea ce le-a per­mis gălățenilor să găsească mai multe găuri în apărarea lor. Astfel, oaspeții își vor majora avantajul în minutul 33 prin golul înscris de Daniel Araujo și, apoi, la 3-0 print-un gol senzațional marcat din lovitură liberă de la 15 m de către același Araujo. Gazdele nu au cedat, au reușit să reducă din di­fe­rența de pe tabelă însă nu a fost su­fi­cient. S-a terminat 1-4, Autobergamo Deva- United Galați, iar gândurile jucătorilor noștri sunt îndreptate acum spre partida din Cupa României pe care o vor disputa peste o săp­tămână la Timișoara cu echipa pr­e­gătită de Robert Lupu.