Autobergamo Deva este din nou lider

Partida derbi din cadrul etapei cu numărul 14 din Liga I de futsal a programat, la Deva, o întâlnire mult aşteptată de fanii deveni, iar spectacolul oferit de cele două formaţii a fost pe deplin.

Echipa locală Autobergamo avea nevoie de o victorie în jocul programat sâmbătă cu United Galaţi, la Sala Sporturilor, pentru a prelua din nou fotoliul de lider, dar şi pentru a se revanşa în faţa publicului devean după prestaţia din etapa trecută, când a încheiat la egalitate, 4-4, partida de la FK Odorheiu Secuiesc.
Cu peste 800 de spectatori prezenţi la joc, cu antrenorul echipei naţionale Robert Lupu, cu conducerea tehnică, împreună cu o serie din jucători de la formaţia Imperial Wet Miercurea Ciuc (una dintre contracandidatele la titlul naţional) prezenţi în tribunele Sălii Sporturilor, Autobergamo a reuşit să se impună în faţa gălăţenilor, câştigând partida cu 2 – 1.
Autobergamo a debutat bine şi s-a instalat repede în jumătatea de teren a oaspeţilor care s-au apărat grupat, închizând culoarele de atac ale devenilor. Noe, Obadă, Ferreira, Gomes l-au încercat pe goalkeeper-ul Wellington. United Galaţi a echilibrat partida şi a controlat la un moment dat ostilităţile, Laşcu şi Cireş având şuturi care au fost parate de portarul devean Toniţa.
Am înregistrat şansele de a înscrie la ambele două porţi. Gomes nu a ajuns la mingea trimisă în gura porţii de Obadă, Andre a trimis peste poartă, Varela nu a obţinut decât un corner pentru gazde, iar de partea cealaltă Ignat a expediat balonul în bară, Crăciun a greşit o pasă simplă pentru acelaşi Ignat la un contraatac doi contra unu, ambele faze din minutul 7 fiind cele mai mari ocazii ale oaspeţilor.
Primul gol a fost înscris în min. 11, Noe Pardo a interceptat mingea în propriul teren, a scăpat pe contraatac şi a pasat excelent la Obadă, care a împis mingea în poarta goală: 1– 0. Apoi gazdele au trecut în mai multe rânduri pe lângă majorarea scorului, prin Andre Sasse, Noe Pardo, acelaşi Andre, Tacot în două rânduri şi Gomes – deposedat in-extremis de Stoica la un contraatac iniţiat de Obadă.
Oaspeţii au revenit pe finalul primei reprize, dar Kailon a reluat în min. 18 cu capul peste poartă, iar intervenţiile salvatoare ale lui Toniţa în faţa lui Crăciun, Ignat şi Laşcu, ca şi balonul expediat peste transversală de Cireş au asigurat la pauză avantajul minim pe tabelă al gazdelor.
În repriza secundă Autobergamo a încercat să conserve minimul avantaj, lucru care a şi reuşit în primele 10 minute ale reprizei. Noe Pardo, Ferreira, chiar şi Toniţa au avut acţiuni bune la poarta adversă, iar la oaspeţi a excelat Laşcu de două ori şi Petică, având şi ei ocazii de a înscrie.
A fost 2 – 0 în minutul 27, când Obadă a finalizat o acţiune prelungită de atac, căpitanul devean învingându-l cu un şut plasat pe portarul gălăţean.
În ultimele cinci minute ale partidei oaspeţii au scos portarul şi au evoluat aproape permanent în 5 + 0, în căutarea golului care să îi apropie de noul lider al clasamentului şi pentru a obţine măcar un egal la această întâlnire. Gălăţenii au reuşit să înscrie prin Cojoc, şutul din unghi al acestuia fiind scăpat de Toniţa în poartă.
Finalul de joc este foarte tensionat, cu o ultimă ocazie de gol, care i-a aparţinut antrenorului-jucător al oaspeţilor, Florin Ignat. Însă şutul lui a fost apărat de Toniţa şi astfel Autobergamo Deva a reuşit o victorie care o readuce pe primul loc al clasamentului.
Autobergamo Deva: Toniţa, Iancu – Noe Pardo, Tacot, Obadă, Ferreira, Gomes, Vives, Sasse, Varela, Biro, Anton. Antrenor, Nelu Stancea.
United Galaţi: Wellington, Păduraru – Crăciun, Cojoc, Cireş, Tudose, Laşcu, Burdujel, Ignat, Kailon, Petică, Boubătrân, Stoica. Antrenor, Florin Ignat.