Atletism pe caniculă

Complexul Sportiv „Iolanda Balaș Soter” din Capitală a găzduit la fi­nalul săptămânii trecute întrece­rile Cupei României și a Campio­natului Național Școlar de Atletism.
Sâmbătă, în prima zi a acestor în­treceri, desfășurate pe o tempe­ratură deosebit de ridicată a adus și câteva rezultate de excepție pentru atleții hunedoreni. Dubla medaliată de la Campionatele Balcanice de atle­tism pentru juniori U20, hune­doreanca Petrina Pivniceru (legiti­mată la CSS Hunedoara, antrenor prof. Florin Bucur) a câștigat finala probei de 100 m, iar Alexandra Dan de la LPS Cetate Deva s-a clasat pe locul VI în această finală.
Maria Claudia Florea (SCM Deva) a câștigat finala probei de 1.500 m din cadrul Cupei României, iar Dalia Telean (LPS Cetate Deva) s-a clasat pe locul III în proba de triplusalt din campionatul școlar iar Eric Rus (LPS Cetate Deva) a încheiat proba de 3.000 m obstacole pe locul VI.