Atletism, Georgiana Timu – două medalii de argint la Campionatul Naţional

Cea de-a 50-a ediţie a Campionatului Naţional indoor al juniorilor 1 s-a desfăşurat vineri şi sâmbătă la Bucureşti, cu participarea sportivilor de la secţiile din ţară.

Judeţul Hunedoara a fost reprezentat de către atleţii de la cluburile la CSS Hunedoara, CS Ghelari şi de la LPS Cetate Deva, dar la ediţia din acest an rezultatele nu au fost cele mai reuşite pentru sportivii noştri.
Singura sportivă care a urcat pe podiumul de premiere la competiţia din Bucureşti a fost deveanca Georgiana Andreea Timu, care a cucerit două medalii de argint la aceste campionate naţionale.
Legitimată la LPS Cetate Deva, unde este pregătită de prof. Nicolae Alexe, tânăra atletă a reuşit să urce pe podium în întrecerea de la triplusalt, unde a avut o încercare reuşită, măsurată electronic – 12 m şi 60 cm, cu care s-a clasat pe locul secund şi la săritura în lungime, unde a avut un salt de 5.56 m, cu care a cucerit, de asemenea, medalia de argint.
Ultima competiţie naţională din această lună este programată tot la Bucureşti, începând de vineri, când se vor întrece pentru titlurile naţionale atleţii seniori. (N. Gavrea)