Atleţii de la CSŞ Hunedoara s-au întors plini de medalii de la Bacău

La finalul săptămânii trecute, în Sala Polivalentă din Bacău s-au desfăşurat întrecerile din cadrul competiţiei atletice, Cupa 1 Decembrie, ultimul concurs de sală al anului pentru juniori.
La concursul de la Bacău au participat şi 10 atleţi de la CSŞ Hunedoara, care au obţinut rezultate de excepţie, deşi participarea lor la aceste întreceri a stat sub semnul întrebării, din lipsa finanţării.
Cei 10 tineri atleţi de la CSŞ Hunedoara au urcat, cu toţii pe podiumurile de premiere ale concursului – care s-a desfăşurat pe două categorii de vârstă, respectiv juniori I şi II comasaţi şi juniori III – cucerind 15 medalii.
Medaliile de aur la juniori I+II au fost cucerite de către ştafetele feminine de 4×200 m şi 4×400 m, avându-le, ambele, în componenţă, pe Sara Scurtu, Denisa Tibichi, Cezara Bucur şi Petrina Pivniceru. Hunedoreanca Sara Scurtu a câştigat o medalie de aur în proba de 60 m, probă la care Petrina Pivniceru s-a impus, dar la juniori III, iar Adelin Pop, la aceeaşi categorie de vârstă (juniori III) a câştigat aurul în proba de 800 m.
Tânărul atlet Adelin Pop a sosit al doilea la 1.500 m, iar Anda Gheaţă a fost dublă medaliată cu argint la 200 m şi la săritura în înălţime, ambii fiind juniori III, iar la juniori I+II Sara Scurtu a mai câştigat o medalie de argint la 200 m, acelaşi loc fiind ocupat şi de ştafeta băieţilor de 4×200 m, compusă din Sebastian Duca, Andrei Salomia, Andrei Marian şi Adelin Pop.
Pentru clubul hunedorean, medalii de bronz au mai câştigat junioarele III, Petrina Pivniceru la 200 m şi Anda Gheaţă, în probele de aruncarea greutăţii şi la 400 m, iar la juniori I+II, Sebastian Duca, la 200 m, ca şi ştafeta băieţilor de 4×200 m, în formulă: Sebastian Duca, Andrei Salomia, Andrei Marian şi Adelin Pop.
De remarcat faptul că deşi hunedorenii se pregătesc doar pe pista de pe stadionul din municipiul Hunedoara sau pe alte locaţii nespecifice atletismului, ei sunt mereu printre cei care se află în fruntea ierarhiilor competiţiilor naţionale, spre satisfacţia antrenorilor de la clubul hunedorean.