Asfaltare pentru a doua poartă de intrare în Simeria
Pentru că la Simeria urmează să se construiască sensul giratoriu de pe DN7 și să fie modernizat întreg bulevardul 1 Decembrie pe fonduri guvernamentale nerambursabile (3 milioane de euro), în urmă cu câteva zile au demarat deja lucrările de reabilitare a drumului DJ 700C, care asigură a doua poartă principală de intrare în orașul Simeria, fiind un drum intens circulat, de trafic greu.
În programul anual de reparații
„Este vorba de 1,5 km de drum pe raza UAT Simeria (zona satului Săulești și Simeria, începând de la DN7) pe care se toarnă covor asfaltic, se realizează marcaje și acostamente, în cadrul programului anual de reparații și întreținere drumuri județene.
În paralel, compania care modernizează linia de cale ferată de mare viteză, a început reparația tronsonului de drum județean (pe o distanță de 400 m), pe care l-a preluat în administrare și care subtraversează cele două poduri de cale ferată. Mulțumesc domnului Laurențiu Nistor, președintele Consiliului Județean Hunedoara, pentru susținerea necontenită a mea și sprijinul acordat orașului Simeria, pe care îl reprezint”, a spus Iulius Bedea, primarul orașului Simeria. (A.N.)