FlashSport

Ana Porgras, de patru ori finalistă

04 porgras

Sportiva Ana Porgras a demonstrat că gimnastica românească încă trăieşte şi a reuşit să se califice în finalele la bârnă, sol, paralele şi individual compus, la Campionatele Mondiale individuale de la Londra.

Noua stea
La doar 16 ani, Ana Porgras pare a fi noua stea a echipei de gimnastică a României, după ce a fost surpriza plăcută a concursului de calificări, la Mondialele de la Londra. Gimnasta a reuşit să concureze la toate cele patru aparate, performanţă rară în ultimul timp pentru fetele noastre, şi a obţinut note valoroase, care i-au asigurat calificarea în patru finale. Ana s-a calificat în finala de la bârnă de pe primul loc (nota 14.850), a intrat în finala de la individual compus de pe locul doi, cu un total de 57.300 puncte, a fost pe locul al treilea la sol (nota 14.175) şi pe locul şapte la paralele (14.575). Pe primul loc la individual compus, s-a situat Rebecca Bross (SUA), cu un total de 57.400 puncte, urmată de Ana Porgras şi de Lauren Mitchell (Australia), cu 56.675. Anamaria Tămîrjan a ocupat locul 13, cu un total de 54.250 puncte, din 24 de gimnaste calificate.

Tămîrjan, doar o finală
Gimnasta în care s-au pus cele mai multe speranţe la o medalie, Ana Maria Tămîrjan, s-a calificat doar în finală la individual compus. Finala la individual compus feminin se desfăşoară azi, iar finalele pe aparate sunt programate mâine şi duminică. În prima zi a C.M. individuale de la Londra, trei gimnaşti români au obţinut calificări în patru finale pe aparate, după cum urmează: la sol (Marian Drăgulescu), la sărituri (Marian Drăgulescu şi Flavius Koczi), la cal cu mânere (Flavius Koczi) şi inele (George Stănescu).
Gimnastele din lotul antrenat de Nicolae Forminte au obţinut următoarele note, în concursurile de calificări de miercuri:
Paralele: Ana Porgras – 14.575 (locul 7); Gabriela Drăgoi – 14.150 (locul 11, ultima gimnastă de rezervă pentru finală); Anamaria Tămîrjan – 13.700 (locul 21)
Sărituri: Ana Porgras – 13.700 (a ratat finala)
Bârnă: Ana Porgras – 14.850 (locul 1); Gabriela Drăgoi – 13.800 (locul 18);  Anamaria Tămîrjan – 12.900 (locul 50)
Sol: Ana Porgras 14.175 (locul 3); Diana Chelaru – 13.475 (locul 15); Anamaria Tămîrjan – 13.425 (locul 18).