Xenia, eliminare cu cântec la Mondiale

Pugilista hunedoreană Xenia Jorneac (foto) a ratat calificarea în semifinale şi obţinerea unei medalii la Campionatul Mondial de box feminin tineret „Turcia 2011”, în urma unei decizii controversate a arbitrilor.

Lacrimi şi sânge

Campioana naţională legitimată la CSS Hunedoara – Constructorul Hunedoara a fost oprită de judecătorii de ring să mai boxeze în partida din sferturile de finală cu indianca Devi Shamjetsabam, pentru că-i sângera nasul, deşi era la un pas de a câştiga prin K.O. Xenia Jorneac, antrenată de Ilie Captari, a rămas astfel doar între cele mai bune opt pugiliste din lume de la categoria 48 de kilograme. „Xenia a început cu trac partida cu indianca din sferturi şi a pierdut primele două reprize la scoruri categorice, 3-14 şi 4-7. Antrenorul lotului naţional, Adrian Lăcătuş, i-a spus, în pauză, că unica variantă de a mai câştiga e o victorie prin K.O. Xenia a decis să rişte şi s-a aruncat asupra adversarei în runda a III-a. După câte lovituri bine plasate, indianca a fost la podea, fiind numărată. Xenia a reluat atacurile, când adversara s-a ridicat, dar când hunedoreanca era la un pas de victorie prin K.O. arbitrii au oprit meciul. Antrenorul Adrian Lăcătuş a crezut că au decis victoria româncei, dar verdictul a fost oprirea partidei pe motiv că Xeniei îi sângera nasul. Xenia a izbucnit în lacrimi, întrucât s-a pregătit enorm pentru o medalie şi merita să câştige”, a spus Ilie Captari.
Sportiva a avut tur liber în etapa 16-imilor de finală, iar în optimi s-a impus prin superioritate în faţa pugilistei Talantbek Kizy din Kyrgyzstan. Xenia a fost declarată câştigătoare în runda a patra, după ce în primele trei reprize, scorul a fost 4-3, 9-1 şi 3-0.