Victorie fără emoţii

11 x 1 fara cristi matei (la minge) Autobergamo a fost  invinsa categoricCiprian Marinuţ

Autobergamo Deva, lidera Ligii I la futsal, a dispus cu 6-0 (2-0) de ultima clasată, Clujana Cluj-Napoca, deşi antrenorii Robert Lupu şi Robert Matei au dat mai mult credit decât de obicei jucătorilor din linia a doua, în meciul disputat în deplasare.
Rezerva Cristian Macingo a deschis scorul, iar internaţionalul Florin Ignat a majorat avantajul, stabilind scorul la pauză la 2-0. În repriza secundă, componentul naţionalei României, Cristian Matei, a reuşit o „dublă”, iar Robert Lupu şi Florin Ignat au dus scorul la o diferenţă confortabilă de şase goluri în favoarea campioanei. „A fost un joc mai lejer, în care am putut rula mai mult jucătorii de rezervă şi am avut ocazia de a repeta unele scheme”, a afirmat antrenorul-jucător al devenilor, Robert Lupu. Autobergamo se menţine pe primul loc al clasamentului Ligii I, cu şase puncte avans faţă de următoarea clasată, şi e aproape sigur că îşi va păstra această poziţie şi după ultimele trei etape de campionat. În weekend, Autobergamo va juca, acasă, cu Muncitorul Reşiţa (duminică, 8 martie, ora 18), în penultima etapă, echipa deveană va avea liber, iar în ultima rundă va juca, acasă, cu Progresul Focşani.