Victoria speranţei

FC Hunedoara şi-a câştigat dreptul de a spera în continuare la promovare, după ce a învins, scor 1-0, sâmbătă, în deplasare, în prima etapă a returului, pe lidera ACS Recaş. Eroii trupei pregătite de Aurel Şunda au fost Lucian Todea, autorul unui gol de senzaţie, şi portarul Anton Ilie, pasator la faza golului şi câştigător al duelului psihologic la penaltiul ratat de bănăţeni. Un bonus merită şi cei peste 100 de suporteri care au însoţit echipa la Recaş şi au susţinut-o frenetic tot meciul.

Dacă antrenor e, fotbalul răsare

Măiestria antrenorului Aurel Şunda a strălucit în primul meci oficial din 2012 al echipei FC Hunedoara. Prin programul excelent de pregătire de iarnă, tactica bine pusă la punct şi mixajul reuşit între promovarea tinerilor şi responsabilizarea jucătorilor experimentaţi, Şunda a făcut din gruparea „negru-albastră”, o echipă competitivă. Rezultatele muncii lui Şunda şi a echipei s-au văzut în teren şi pe tabelă, în importantul meci de pe terenul liderei ACS Recaş. Hunedorenii au dominat primele 25 de minute de joc, în care au şi marcat, au stat la cutie cu pragmatism în următoarele 20, iar scenariul s-a repetat şi după pauză şi a adus victoria negru-albaştrilor. „Am câştigat trei puncte de aur, mai ales că am învins lidera şi ne-am apropiat la trei puncte de primul loc. Trebuie să muncim şi să fim modeşti, pentru a putea duce până la capăt lupta pentru promovare, care se arată a fi mai aprigă ca niciodată. Nu este un succes decisiv, ci doar unul extrem de important”, a spus Aurel Şunda.
ACS Recaş a suferit în faţa lui FC Hunedoara, prima înfrângere pe teren propriu în actualul campionat. FC Hunedoara a acumulat 28 de puncte, cu care se menţine pe locul patru, însă a redus la numai trei lungimi distanţa faţă lidera ACS Recaş (31 puncte). Pe locurile doi şi trei, se clasează CFR Simeria şi Bihorul Beiuş, ambele cu câte 30 de puncte, despărţite de golaveraj. Jiul Petroşani e pe locul şapte, cu 27 de puncte.

Inspiraţi în momentele cheie

Încurajaţi de peste 100 de suporteri, care au cântat pe tot parcursul meciului, hunedorenii au început curajos meciul. Lucian Todea (min. 9) a dat tonul ofensivei, cu o execuţie superbă – lob de la 25 de metri –  care l-a surprins pe portarul advers şi a adus deschiderea scorului, 0-1. Mingea a ajuns la Todea dintr-o lovitură liberă, executată lung şi precis, de portarul Anton Ilie, din preajma propriului careu. Atacurile negru-albaştrilor au continuat până în minutul 25, după care a ieşit la rampă orgoliul gazdelor. Cel mai tensionat moment s-a petrecut în minutul 30, când recăşeanul Nanu a fost faultat în careu de Bier, iar „centralul” Sergiu Popa din Aiud ai indicat punctul cu var. La penalti, portarul Anton Ilie a avut „nervi tari”, iar Trandu s-a speriat şi a şutat tare, ţintind bara transversală, despre care se spune că e a portarilor.
Aurel Şunda a trimis în teren următorii jucători: A. Ilie – R. Cristian, Bier, Muşuroia, Vodiţă (cpt.) – P. Păcurar, Dimcea (90 Cuciula), J. Vajda, Jitaru (86 Trăşcan) – L. Todea (77 B. Steop) – I. Radu (61 R. Muntean).