Victor Iacob, prestaţii bune la Concursul Ţărilor Central Europene

Ovidiu Mănăstire

Înotătorul hunedorean Victor Iacob (foto) a avut comportări meritorii la Concursul Ţărilor Central Europene, o competiţie destinată juniorilor şi care s-a desfăşurat la Kosice (Slovacia). Sportivul de la CSŞ Hunedoara a participat în probele de 100 şi 200 de metri spate, ocupând locul 7, respectiv 6.

Clasări în prima jumătate a ierarhiei
La startul probei de 100 de metri spate s-au aliniat 15 înotători, între care şi hunedoreanul Victor Iacob. La final, acesta a reuşit să termine cursa în 59 de secunde şi 83 de sutimi, clasându-se pe locul 7. Proba a fost adjudecată de un alt sportiv din România, Daniel Martin, acesta fiind urmat de polonezul Jakub Balcerak şi ungurul Balint Szabo. La 200 de metri spate, Victor Iacob a urcat un loc, clasându-se pe poziţia a şasea din 16 sportivi, cu timpul de două minute, 10 secunde şi 28 de sutimi. Daniel Martin s-a impus şi în această probă, urmat fiind pe podium de Andras Tiszai (Ungaria) şi Jakub Balcerak (Polonia).

Înotătorii români şi-au adjudecat 14 medalii
Alături de Victor Iacob, alţi 19 înotători au reprezentat România la concursul din Slovacia. Delegaţia tricoloră a cucerit 14 medalii, cinci fiind de aur, două de argint şi şapte de bronz. Pe lângă sportivii români, la Kosice au mai concurat tineri înotători din Slovacia, Cehia, Polonia, Ungaria, Serbia, Croaţia, Macedonia, Slovenia şi Bosnia Herţegovina.