UTA a câştigat „Cupa Zilelor Oraşului Simeria”

3. Cupa Zilele Orasului Simeria 16 augustOvidiu Mănăstire

Echipa de juniori D a clubului UTA şi-a adjudecat trofeul „Cupa Zilelor Oraşului Simeria”, organizat duminică pe stadionul „CFR” din oraşul feroviar. Gruparea arădeană s-a impus categoric, terminând turneul neînvinsă şi fără gol primit.

De departe cei mai buni
Campioană naţională la categoria de vârstă 2004, UTA a defilat pe stadionul „CFR” din Simeria, câştigând cinci din cele şase jocuri disputate. Astfel, alb-roşii au învins pe Inter Star Sibiu (1-0); Universitatea Petroşani (10-0); CFR Simeria II (9-0); Atletico Arad (2-0) şi Mureşul Vinţu de Jos (5-0). Singura remiză obţinută de arădenii antrenaţi de Dinu Donca a fost înregistrată în faţa gazdelor de la CFR Simeria I, scor 0-0. Pe locul secund s-a clasat Inter Star Sibiu iar poziţia a treia de pe podium i-a revenit echipei CFR Simeria I, a doua grupare din turneu care a terminat neînvinsă. Însă, trupa lui Dorin Costea a obţinut trei victorii şi trei remize, acest amănunt contând în competiţia disputată în sistem campionat, fiecare cu fiecare, din cauza absenţei grupării Viitorul Abrud.

Gazdele au avut cel mai bun jucător
În continuare, clasamentul a fost Mureşul Vinţu de Jos (locul 4); Atletico Arad (locul 5); CFR Simeria II (locul 6) şi Universitatea Petroşani (locul 7). S-au acordat şi premii individuale pentru cel mai bun jucător – Robert Tamaş (CFR Simeria I), cel mai bun portar – Rareş Agârbiceanu (Interstar Sibiu) şi golgheterului competiţiei – Ahmet Ekmeckci (UTA), acesta marcând şapte goluri. De asemenea, jucătorii Bogdan Urdaş (UTA); Flavius Bozan (Interstar Sibiu), Elias Benel, Tudor Opriş (ambii CFR Simeria I), David Covaci, Rareş Pop (ambii Atletico Arad), Adrian Guga, Cătălin Gaitan (ambii CFR Simeria II), George Stănănămirescu, Alex Barbu, Octavian Cepoi (toşi Universitatea Petroşani), Denis Iosa şi Alex Bucur (ambii Mureşul Vinţu de jos) au fost recompensaţi cu diplome pentru prestaţiile lor.