UPDATE: Gimnasta Andreea Munteanu a cucerit două medalii de aur și una de bronz în Canada!

tnCiprian Marinuț

Gimnasta Andreea Munteanu a strălucit în finalele pe aparate la „Junior International Cup”, cucerind trei medalii, în ciuda ratării podiumului la individual compus și cu echipa. În ultima zi a concursului, desfășurat la Montreal (Canada), noua „steluță” a CNS „Cetate” Deva a triumfat la bârnă și sol și s-a clasat pe locul trei la sărituri. Andreea a fost singura sportivă din delegația României prezentă pe podium și cea mai medaliată din competiție.

„Regina” finalelor

Clasată doar pe locul patru la individual compus și cu echipa, din cauza notei slabe de la paralele, Andreea Munteanu a dat lovitura în finalele pe aparate, desfășurate duminică seara. Sportiva de le „Cetate” a cucerit trei medalii și a adus din nou strălucire românească în orașul care Nadia Comăneci obținea prima notă de 10 din istoria gimnasticii, la Jocurile Olimpice din 1976.  Andreea s-a dovedit cea mai bună la bârnă și sol și a ocupat locul trei la sărituri, fiind astfel gimnasta cu cele mai multe și mai strălucitoare medalii din concurs. Calificată în finala la bârnă cu cea mai mare notă din competiție (14.033), deveanca și-a confirmat valoarea pe „puntea suspinelor”. Ea a obținut medalia de aur cu o notă mai bună decât în calificări, 14.266 (5.800 ca grad de dificultate și 8.466 la execuție), fiind urmată în clasament de Maria Bondareva (Rusia) cu 14.133 (5.500+8.633) și Rose Kaying Woo (Canada) cu 13.700 (5.600+8.100). Pe locurile următoare s-au situat Anastasia Dmitrieva (Rusia) cu 13.000 (5.500+7.500) și Paula Tudorache (România) cu 12.900 (5.400+7.500). Andreea Munteanu se calificase cu a doua notă (13.883) în finala de la sol și a reușit să își execute din nou corect exercițiul, obținând o notă de 13.833 (5.400+8.433). Cum adversarele ei au greșit mai mult, românca a triumfat, devansându-le pe Heaven Latimer (Canada) – cu 13.700 (5.600+8.100) și Yuki Uchiyama (Japonia) – cu 13.600 (5.400+8.200).  La sărituri, Andreea a obținut nota de 12.767 și s-a clasat pe locul trei după două sportive din Canada,  Shallon Olsen – cu 13.367 și Aleeza Yu – cu 12.833, însă înaintea rusoaicelor Anastasia Dmitrieva (12.200) și Maria Bondareva (12.133). În finala de la paralele a triumfat Yuki Uchiyama (Japonia) cu 13.900 (5.700+8.200), iar Paula Tudorache s-a clasat pe locul șase cu nota 12.800.

Dulce răzbunare

Cele trei medalii din finalele pe aparate reprezintă o revanșa perfectă, după ce Andreea Munteanu și echipa României se clasaseră doar pe locul patru la individual compus și la echipe. Competiția individuală a fost dominată de rusoaicele Anastasia Dmitrieva și Maria Bondareva, clasate pe primul loc la egalitate de puncte (53.832), iar locul trei i-a revenit japonezei Yuki Uchiyama (52.999). La echipe, România, în componența Andreea Munteanu, Laura Jurca (ambele de  Cetate Deva) și Paula Tudorache (Dinamo București), supervizată de antrenorii Adela Popa și Cristian Moldovan, s-a clasat pe locul patru dintre cele șase formații participante.Tricolorele au fost devansate de Rusia, Japonia și Canada și s-au situat înaintea reprezentativelor Franței și Belgiei.

„Junior International Cup s-a desfășurat în perioada 8-10 martie la Montreal (Canada), iar obiectivul gimnastelor noastre a fost pregătirea participării la Festivalul Olimpic al Tineretului European „FOTE 2013”.