Un devean, campion naţional de mountainbike

11-ciclism-20-septembrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Ciclistul devean Octavian Mihai Mârza (foto), legitimat la Clubul Sportiv Făerag a cucerit titlul de campion naţional la mountaibike maraton. Competiţia s-a desfăşurat la finalul săptămânii trecute la Cluj, Mârza câştigând  titlul la categoria amatori, peste 50 de ani.
Întrecerea a fost organizată de Federaţia Română de Ciclism, împreună cu Clubul Sportiv Interteam şi Clubul Sportiv „Clujul Pedalează” iar la concurs au participat atât ciclişti amatori cât şi profesionişti. Octavian Mihai Mârza a fost cel mai în vârstă dintre concurenţi, 52 de ani, fiind singurul care a luat startul la categoria peste 50 de ani. Ciclistul de la Clubul Sportiv Făerag a terminat întrecerea în 4 ore, 55 de minute şi 53 de secunde, fiind recompensat cu titlul de campion naţional.