Ultimele teste, aceeaşi problemă cu terenul

11 retezatul-hateg-cns-cetate-deva-1-3-2Ciprian Marinuţ

CNS „Cetate” Deva va susţine, azi şi sâmbătă, ultimele meciuri de verificare în vederea returului Ligii a III-a, în compania echipelor CSM Şcolar Reşiţa şi Măgura Cisnădie. Din păcate, din cauza vremii, e probabil ca partidele să se desfăşoare tot pe terenul II al Stadionului „Cetate”, deşi jucătorii şi antrenorul Marius Sîrbu şi-ar fi dorit să joace pe terenul principal.
Depind de vreme
Partida cu CSM Şcolar Reşiţa (Locul 1 în Liga a IV-a Caraş Severin) va avea loc azi, de la ora 12.00,  iar meciul revanşă cu Măgura Cisnădie este programat sâmbătă, de la ora 11.00. Antrenorul Marius Sîrbu şi-ar fi dorit ca aceste ultime două meciuri test să se desfăşoare pe terenul principal al Stadionului „Cetate”, însă din cauza ploii e posibil să se joace tot pe terenul II. „Ne-am propus ca ultimele două amicale, cel cu Reşiţa şi cel cu Cisnădie, să le disputăm pe terenul principal, deoarece nu vrem să facem rabat la calitate la teren acum, pe finalul pregătirilor. Însă, dacă va continua să plouă la fel de mult, cred că, până la urmă, vom juca pe terenul II. Oricum, condiţiile de joc vor fi la fel şi pentru adversari, şi indiferent de starea terenului, echipa trebuie să-şi îmbunătăţească jocul, a spus Marius Sîrbu.
Cel mai bun joc din amicale
Anterior acestor ultime două meciuri, CNS „Cetate” a jucat, marţi, pe terenul din Govăjdia, cu CSM Lugoj şi a obţinut o remiză, scor 2–2, după un joc foarte bun. Cetate a deschis scorul prin Pribac în minutul 55 şi l-a majorat prin Boloş în minutul 70, având avantaj graţie unor jucători intraţi după pauză. CSM Lugoj a revenit însă pe final, a marcat în minutul 81 şi a egalat în ultimele secunde de prelungire. „Dincolo de rezultat, e îmbucurător răspunsul pozitiv şi schimbarea de atitudine a jucătorilor după eşecul cu Măgura Cisnădie, de sâmbăta trecută. Cred că am prestat cel mai reuşit joc din întreaga perioadă de pregătire de până acum, întrucât ne-a ajutat şi terenul care s-a prezentat în condiţii bune. Am avut consistenţă în joc, am arătat o mai mare precizie în atac la finalizare, dar mai sunt încă destule lucruri de pus la punct până la începerea campionatului”, a precizat Marius Sîrbu.