Trofeul Clubului de Şah Deva şi-a desfăşurat prima ediţie

11-sah-1-noiembrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Clubul de Şah Deva a organizat în premieră, la Casa de Cultură „Drăgan Muntean”, din reşedinţa judeţului, o interesantă competiţie care a strâns la start peste 40 de copii din Deva, Simeria şi Vulcan. Întrecerea a fost doar o primă etapă dintr-un proiect ambiţios, care prevede organizarea Trofeului Clubului de Şah Deva în sistem Grand Prix.

Devenii, pe podium în fiecare turneu
Competiţia a fost împărţită în trei turnee, turneul A, destinat şahiştilor legitimaţi, sub 18 ani, turneul B, în care s-au întrecut şahiştii legitimaţi, sub 10 ani şi turneul C, rezervat şahiştilor nelegitimaţi, până în 12 ani. Turneul A i-a revenit Oanei Şchipu (CS Vulcan), urmată de Iustina Alb (Clubul de Şah Deva) şi Vlad Răducu (Clubul de Şah Deva). În turneul B, podiumul a fost în totalitate ocupat de şahiştii de la Clubul de Şah Deva, pe primul loc fiind Victor Sekeres, urmat de Filip Răcăşan şi Tudor Stănescu. Tot un devean s-a impus şi în turneul C, Dragoş Monea, acesta fiind urmat pe podium de Adrian Nistor (Simeria) şi Alex Leonte (Deva).

Premii şi în funcţie de categorii de vârstă
S-au oferit premii şi în funcţie de categoriile de vârstă. Astfel, locul 1 la fete a fost cucerit de Francesca Maniul, în turneul A, Andreea Tălpălaru,  în turneul B şi Ioana Dîscă, în turneul C. La băieţi s-au impus Vlad Chirilă (Under 7), Bogdan Todea (Under 9) şi Flaviu Chiubaian (Under 19).