FlashSport

Tribut plătit sărăciei lotului

11 x 2 Autobergamo-Deva-Cityus-Targu-MuresCiprian Marinuţ

Autobergamo Deva a pus punct sezonului competiţional, fără a putea să-şi apere titlul de campioană naţională cucerit anul trecut. Lideră în Liga I de futsal după sezonul regulat, trupa antrenată de Robert Lupu şi Florin Matei a fost eliminată din drumul spre finală, după ce a pierdut, scor 3-5 (1-1), şi al doilea meci al semifinalei din play-off cu City’US Târgu Mureş. Devenii pot invoca arbitrajul, ghinionul din primul meci, inspiraţia portarului advers şi „şmecheriile” adversarilor, dar foarte greu în ratarea calificării a cântărit şi subţirimea lotului.

S-au jucat cu ocaziile
Primele 10 minute ale meciului doi disputat, la Deva, în faţa unor tribune pline, au stat sub semnul tracului şi al tensiunii provocate de miza partidei. Ambele echipe au jucat prudent, iar în momentul ivirii unor oportunităţi, emoţiile şi-au spus cuvântul. Singurii care au părut ceva mai stăpâni pe situaţie au fost cei doi portari, deveanul Vlad Iancu şi brazilianul Carlao. „Gogu” a fost primul cu o intervenţie bună, în minutul 2, când l-a blocat excelent pe Mimi Stoica iar acesta a scăpat singur spre poartă. Carlao a arătat că e în zi mare, printr-o paradă în faţa lui Obadă, în minutul 11, însă s-a recunoscut învins în faţa combinaţiei Moţ – Ignat, iar devenii au preluat conducerea, 1-0. Campionii s-au jucat apoi cu ocaziile şi cu focul, iar oaspeţii au reuşit egalarea în urma unei greşeli de întârziere a repunerii mingii a portarului Iancu. Din lovitura liberă dictată, Gherman i-a pasat perfect lui Mimi Stoica, iar decarul naţionalei a egalat cu o execuţie simplă, 1-1.

Au ratat momentul psihologic
La doar un minut după egalare, Autobergamo a avut o ocazie enormă de a reveni la putere, însă a irosit-o. Paulo Ferreira de la City’US a fost eliminat pentru un fault la Ignat, iar în urma deciziei arbitrilor, oaspeţii au părăsit terenul în semn de protest. După câteva minute de discuţii, vicecampionii au revenit pe parchet, însă Florin Matei era deja deconectat de la joc, şi a irosit lovitura de la 10 metri acordată pentru a şasea greşeală de echipă a adversarilor. Mai mult, iritaţi de ratarea momentului psihologic, Autobergamo a irosit şi cele două minute de superioritate numerică fără a marca, astfel că la pauză s-a intrat cu scor egal, 1-1.

Trădaţi de problemele din echipă
Scenariul reprizei secunde a suferit din cauza subţirimii numerice a lotului celor de la Autobergamo. Cu doar cinci jucători de câmp care au acumulat multe minute şi oboseală, Autobergamo a fost lipsită de luciditate şi a deraiat în faţa pragmatismului rivalilor. Al-Ioani a punctat pentru 1-2, în minutul 28, din faţa porţii, iar peste alte cinci minute, tot fostul jucător al FC CIP a dus scorul la 1-3. Autobergamo a încercat să revină după golul de 2-3 marcat de Ignat, însă Mimi Stoica a profitat de atacurile în sistem 5-0 al gazdelor şi a dus scorul la 2-4 în urma unei intercepţii la care devenii au solicitat fault la Ignat. În ultimele minute, ambele echipe au mai punctat câte o dată, prin Obadă şi Stoica, însă câştig de cauză au avut târg-mureşenii, care şi-au luat astfel revanşa după înfrângerile de anul trecut.

AUTOBERGAMO DEVA – CITY’US TÂRGU MUREŞ 3-5 (1-1)
Au marcat: Ignat (13, 36), Obadă (39) / Stoica (17, 38, 39), Al-Ioani (29, 33)
Deva: Vl. Iancu – R. Lupu, R. Matei, Cr. Matei, Ignat, Moţ (cpt.), Obadă. Antrenor: Robert Lupu.
Tg. Mureş: Carlao – Mimi Stoica, Paulo Ferreira, A. Csoma, Răducu, Gherman, Dobre, Nuno Miguel, Al-Ioani, Ruxandri, Nicuşan. Antrenor: Kacso Endre
Eliminaţi: Cr. Matei (40) / Da Costa (17)
Arbitri: Bogdan Sorescu (Piteşti) şi Gabriel Gherman (Bucureşti)
Sala Sporturilor din Deva. Spectatori: 1.200