Trei medalii şi mult ghinion în bazin

11 x 2 ancuta paius 1Ciprian Marinuţ

Sportivii de la CSS Hunedoara au cucerit trei medalii, toate la feminin, şi s-au calificat în 13 finale (12 la fete şi una la băieţi) la Campionatul Naţional de Nataţie al juniorilor II, desfăşurat la finalul săptămânii, la Bucureşti. Hunedorenii au scăpat printre degete, la câteva sutimi diferenţă, alte două trofee, iar antrenorul Dan Ardelean consideră că rezultatele puteau fi mai bune, cu un plus de atenţie şi concentrare.

Două medalii individuale, una la ştafetă
Fără nici o îndoială, lidera CSS Hunedoara la această ultimă competiţie a verii a fost Ancuţa Păiuş (medalion), care a concurat la categoria sportivelor de 14 ani. Înotătoarea antrenată de Anca Băjan a fost singura care a emis pretenţii în probele individuale şi a cucerit cele două medalii de argint ale clubului. Ancuţa s-a clasat pe locul secund în finalele probelor de 100 şi de 50 de metri bras, în ambele fiind depăşită doar de Andreea Nan, de la CSM Piteşti. „La 100 de metri, Ancuţa a condus cursa până aproape de final, dar a fost depăşită
pe ultimii metri, iar la 50 de metri, a pierdut aurul la o diferenţă minimă”, a afirmat antrenorul Dan Ardelean, cel care i-a supervizat pe înotătorii hunedoreni la Bucureşti. Tot Ancuţa Păiuş a fost foarte aproape de podium în alte două finale, însă s-a clasat doar pe locul patru şi a ratat medalia de bronz la diferenţe infime. La 200 de metri bras, hunedoreanca a fost depăşită cu doar o sutime de secundă, fiind cronometrată cu 2.59.68 faţă de 2.59.67, iar la 50 de metri spate, a fost întrecută cu nouă sutimi, 34.99 faţă de 34.90. A treia medalie a delegaţiei hunedorene a fost una de echipă, fiind obţinută de ştafeta de 4×100 de metri mixt de la categoria sportivelor de 13 ani. Viviana Ilucă, Andrada Fetcu, Kincso Nagy şi Ana Golăşilă s-a clasat pe locul trei, fiind devansate de ştafetele de la CS Suceava şi LPS Baia Mare. Rezultatul putea fi unul mai bun, dar una dintre componentele ştafetei s-au îmbolnăvit înainte de start şi a fost înlocuită. „În mod normal, la ştafetă trebuia să se obţină medalia de argint, însă Andora Cârjă a făcut febră înaintea cursei şi a fost înlocuită. Chiar şi aşa, fetele s-au ambiţionat şi şi-au îmbunătăţit timpii, cucerind  medalie de bronz valoroasă”, a explicat Dan Ardelean.

Se putea mai mult
Antrenorul Dan Ardelean susţine că rezultatele fetelor puteau fi mai bune şi s-a arătat total nemulţumit de prestaţia băieţilor din echipă. „Cele trei medalii din 12 finale obţinute la feminin reprezintă un rezultat mulţumitor, având în vedere că majoritatea şi-a îmbunătăţit timpii în probele la care au concurat. Cu mai puţine emoţii, cu mai multă atenţie şi concentrare, fetele puteau obţine mai multe medalii. Din păcate, băieţii au dezamăgit, ei nereuşind nici măcar să-şi îmbunătăţească timpii, deşi aceasta era competiţia lor de obiectiv”, a spus antrenorul hunedorean.
Înotătorii de la CSS Hunedoara vor intra în vacanţă după această competiţie. În luna august, ei vor efectua un cantonament la mare, iar în septembrie, va fi următoarea competiţie, la Oradea.