Tot(h) victorie, dar sunt abia pe locul trei

Handbalistele de la Cetate Deva, cu Melinda Toth (foto) în premieră ca antrenoare din teren, au bifat a treia victorie în campionatul Diviziei A, Seria B, învingând cu scorul de 40-16 (17-7), formaţia CSM Bistriţa, într-un joc disputat acasă, în cadrul etapei a IV-a. Devencele au început destul de timorat şi, pe fondul ratării mai multor aruncări de la şapte metri, scorul a fost strâns în primele 20 de minute: 3-3 (min. 13) şi 7-4 (min. 19). Treptat, jocul echipei dirijate de pe margine de patronul Marian Muntean a început să meargă şi avantajul echipei Cetate s-a majorat în permanenţă. De la 17-7 la pauză, s-a ajuns la 28-13 în minutul 50, 37-15 în minutul 55 şi 40-16 la finalul jocului. Ana Maria Simion, cu 13 goluri a fost lidera de eficacitate a echipei devene, în timp ce de la CSM Bistriţa, golghetere au fost Cadar şi Dormoi, ambele cu câte patru goluri marcate. Cu trei victorii din patru partide, Cetate are şase puncte şi se află pe locul trei în clasament, după HCM II Baia Mare, care are opt puncte (maximum posibil) şi CSM Slatina, cu şapte puncte.