Tot rãul spre bine

FC Hunedoara s-a trezit la realitate şi a învins cu 2-1 pe terenul nou promovatei CS Vladimirescu, abia după ce a încasat un gol din penalty şi a suferit o eliminare.

Repriză albă

Alb-albaştrii au crezut că obţinerea victoriei pe terenul nou-promovatei CS Vladimirescu e simplu joc de copii şi au început prea relaxaţi jocul. Drept urmare, arădenii au fost mai activi în startul partidei, şi-au creat câteva ocazii şi au ţintit chiar bara transversală la voleul lui Rus (min. 29). Oarecum timoraţi, hunedorenii au avut cea mai clară ocazie a primei reprize abia în minutul 35, când lovitura liberă executată de Bilia a ocolit cu puţin cadrul porţii.

De la agonie, la extaz

Lipsa de aplomb a trupei antrenate de Eric Lincar s-a manifestat şi în debutul reprizei secunde. Invitat la atac, Moţ (min. 52) a obţinut penalty pentru arădeni, după ce a fost faultat în careu de portarul columbian Wiliam, care s-a ales şi cu o eliminare, pentru fault în situaţie de ultim apărător. Şandru i-a lăsat locul portarului de rezervă C. Popescu, dar Cibăncan (53) a transformat lovitura de pedeapsă şi a deschis scorul: 1-0. Golul şi eliminarea i-a trezit parcă pe hunedoreni, care au strâns rândurile şi au ieşit la atac. Moroşan (65) a dat tonul ofensivei, ţintind transversala din lovitură liberă de la 30 de metri, iar peste două minute, Bilia a egalat, după un corner deviat de Negru, 1-1. FC Hunedoara a trecut de la agonie la extaz, când Bilia a marcat golul de 2-1, transformând un penalty acordat în urma unui fault comis de Dragu. La acest scor, arădenii s-au aruncat cu disperare în atac, dar portarul de rezervă al alb-albaştrilor a fost de netrecut la trei-patru ocazii şi hunedorenii au bifat al doilea succes consecutiv în deplasare.

Echipă de caracter

Antrenorul  Eric Lincar s-a mulţumit după ce trupa sa a revenit de la 0-1 şi a trecut peste handicapul omului în minus. „Băieţii au dat dovadă de caractere deosebite. Îi apreciez pentru ce au făcut, mai ales după ce am rămas în inferioritate numerică. Până la urmă, trebuia să ia meciul şi mai în serios, chiar de la început şi să reuşească să tranşeze jocul încă din prima repriză în favoarea lor. Ei au atitudine, dar uneori, suferim din cauza impotenţei fizice”, a explicat Lincar. (C. Marinuţ)